31.08.2023

„Poświęcenie domu modlitwy jest świętem naszej wspólnoty” – cytował słowa kazania św. Augustyna ks. prałat Grzegorz Nowak. Wierni z duchowieństwem zebrali się na wspólnej modlitwie z okazji rocznicy poświęcenia katedry, która jest najstarszą świątynią w Bydgoszczy.

Według zapisów kościół św. Marcina i Mikołaja, który jest dzisiaj również Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości i katedrą diecezjalną, został poświęcony w XV wieku. Rocznicę tego wydarzenia – o czym świadczą dokumenty – obchodzono przez wieki w pierwszą niedzielę po dniu wspomnienia św. Bartłomieja Apostoła. – Kiedy zaczęła się ta świątynia? Jakie są jej początki? – pytał dalej ks. prałat Grzegorz Nowak.

Kanclerz Kurii Diecezjalnej, który głosił słowo, ponownie przywołał jedno z kazań św. Augustyna traktujące o świątyni, nazywając je najwybitniejszym w całym bogactwie tradycji chrześcijańskiej. „Poświęcenie domu modlitwy jest świętem naszej wspólnoty. Dom ten jest domem naszych modlitw – my sami, domem Boga. Jako dom Boży budowani jesteśmy na tym świecie, abyśmy u jego kresu zostali poświęceni. Budowli, a raczej budowaniu, towarzyszy trud, poświęceniu – radość” – cytował.

Modlitwie przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. – Tu, przy Matce Bożej Pięknej Miłości, wspominając również patronów miejsca św. Marcina i św. Mikołaja, wołamy o potrzebne łaski dla Kościoła Bydgoskiego, by każdy doświadczał mocy Bożej. Byśmy odkrywali w tej pielgrzymce, że jesteśmy jedną rodziną – podkreślił.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski