02.09.2023

„Przypowieść o talentach mówi o zaufaniu Bogu, Jego ogromnej miłości do każdego z nas” – mówił ks. infułat Mirosław Gogolik podczas inauguracji roku katechetycznego w diecezji bydgoskiej.

Miejscem Mszy św. była Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. – Można siebie zapytać: co nowego odkryję w tym Bożym słowie? – pytał ks. infułat, dodając, że każdy człowiek otrzymuje talenty i życie, by mógł odkryć miłość Boga, Jego wielkość i hojność.

Dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich zachęcał nauczycieli religii, by wciąż pomnażali talenty, dzieląc się nimi ze swoimi uczniami. – Przypowieść o talentach mówi o zaufaniu Bogu, Jego ogromnej miłości do każdego z nas. Proszę was – kochani katecheci – takiego Boga ukazujcie dzieciom i młodzieży. Boga, który jest miłością. Boga, który hojnie obdarowuje. Boga, któremu można zaufać w pół zdania i pójść za Nim – powiedział ks. infułat Mirosław Gogolik.

Podczas Mszy Świętej nowi katecheci złożyli ślubowanie, a odchodzącym na emeryturę wręczono podziękowania. – Jesteśmy wam wdzięczni za lata pracy, każde słowo oraz świadectwo wiary. Niech owocuje ono w życiu waszych uczniów i absolwentów szkół, w jakich pracowaliście – dodał ks. infułat. – Być katechetą, to być człowiekiem, który wiedzą, ale przede wszystkim życiem, pokazuje że wiara nie jest staromodna, ale wciąż żywa. Tak, jak Jezus Chrystus żyje wśród nas. To także dzielenie się radością zmartwychwstania i nadzieją. To szukanie sposobów, wspólnego języka, dróg, które otworzą serca uczniów na miłość Bożą – dodała Paulina Borucka.

Była ona jedną z osób, które złożyły ślubowanie. – Mam nadzieję, że podczas owej misji katechetycznej i swojego życia, jako narzędzie w ręku Pana Boga, będę świadkiem w procesie zrozumienia wiary, rozwoju duchowego, wartości moralnych i etycznych. Będę świadkiem prawdziwej przyjaźni z Bogiem Ojcem, Jezusem Chrystusem i Duchem Świętym – dodała Paulina Borucka ze Szkoły Podstawowej nr 64 im. 650-lecia Bydgoszczy z Oddziałami Sportowymi.

Uczestnicy inauguracji wysłuchali również wykładu „Ks. Michał Kozal – Prefekt Miejskiego Żeńskiego Gimnazjum Humanistycznego w Bydgoszczy”, ks. prof. UAM dr. hab. Mirosława Gogolika, a także zapoznali się z prezentacją materiałów katechetycznych na 20-lecie diecezji, jaką przedstawiła Aleksandra Cieszyńska.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz