24.09.2023

„Dziękuję wszystkim Polakom za pomoc, miłość, okazane serce. Za to, że możemy czuć się bezpieczni” – powiedziała Khatidze Emiratli. Krymska Tatarka, na co dzień żona, mama, a także znana skrzypaczka, zagrała kilka utworów w ramach Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Bydgoszczy.

Na jego obchody do parafii Świętej Rodziny zaprosiła mieszkańców Caritas Diecezji Bydgoskiej. – Dzięki waszemu wsparciu, otwartości wielu serc, pod opieką naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, jest 16 tysięcy osób – mówił dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła, który przewodniczył Mszy św. – Ludzie migrują za lepszym kawałkiem chleba, a uchodźcy uciekają przed wojną – dodał proboszcz ks. Zbigniew Ponichtera, przywołując postać zmarłego w 2017 roku prymasa Czech – kard. Mirosława Vlka. – Mówił on, że Caritas jest twarzą Kościoła, bo nie tylko mówi o miłości, ale na co dzień ją czyni. – Na pewno każdy z nas przyczynił się do wsparcia narodu ukraińskiego. Sami nie wiemy, co nas jutro czeka, więc prośmy Boga o siły, byśmy całym sercem mogli pomagać wszystkim potrzebującym – dodał ks. Ponichtera.

Po Mszy św. dla jej uczestników przygotowany został koncert, natomiast po nim uczta kulinarna. Nie zabrakło barszczu ukraińskiego, pierogów oraz oryginalnych wypieków. Większość potraw powstała w domu rekolekcyjnym na Piaskach, który od pierwszych dni wojny na Ukrainie stał się schronieniem dla ponad stu osób. – Do tej pory przekazaliśmy ponad dwadzieścia transportów z pomocą na Ukrainę, a z naszych magazynów – na miejscu – wydaliśmy blisko dwieście ton żywności – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej.

W ramach 109. Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców, który był obchodzony pod hasłem „Wolni by wyjechać, wolni by pozostać”, Caritas Diecezji Bydgoskiej zaprosiła również dzieci i osoby dorosłe z Ukrainy na specjalne warsztaty, które odbyły się w Centrum Migrantów i Uchodźców.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski