24.09.2023

Raban na mieście, uwielbienie, występy znanych zespołów muzycznych – to wszystko przygotowano w ramach Projektu Kostka, którego trzynasta edycja odbyła się w Złotowie.

W wydarzeniu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Jednak jak mówią Weronika Piątek i Julia Ciesielska, zaangażowane w organizację, nie w liczbie uczestników mierzy się powodzenie, ale w działaniu Boga w sercach ludzi. – Wierzymy, że łaska rozlewała się nie tylko w tym roku, ale również hojnie będzie płynąć w kolejnych latach – powiedziały.

Tradycyjnie zorganizowano profilaktykę dla szkół, w ramach której spotkania poprowadził Dobromir Makowski. Ich tematyka związana była z miłością, ludzkimi wartościami oraz autentycznością. – „Mak” opowiadał o swoim życiu i dawał świadectwo, które poruszyło wielu młodych – dodały Julia i Weronika.

W pierwszym dniu odbyły się koncerty znanych wykonawców, takich jak Muode Koty i Mesajah. Występy nie były zwykłym doświadczeniem artystycznym, bo stanowiły one połączenie młodzieńczej energii, muzyki i modlitwy. – Drugi dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, po której przenieśliśmy się na halę „Złotowianka”, gdzie został przeprowadzony ogólnopolski konkurs muzyczny. Jego głównym celem było zaprezentowanie talentów oraz pasji poprzez muzykę. Wzięły w nim udział zespoły oraz soliści – podkreśliły dziewczyny.

Spośród kilku występów, wybrano najlepszy, który okazał się hitem dla widowni. Zwyciężył zespół „Odkupieni”. Jego skład na co dzień tworzą: Natalia Brzezińska (autorka tekstów), Weronika Piątek (skrzypaczka) Justyna Jędrzejczyk (gra na cajonie) i Jakub Kwacz (gra na keyboardzie). Po konkursie był czas na spotkanie w ramach „Uniwersytetu św. Stanisława Kostki”, czyli wykłady. Podjęto tematy: „Spotkanie z Papieżem Franciszkiem”, czy „Podstawy nagrywania filmów i montażu”.

Po zakończeniu wykładów, rozpoczął się raban na mieście, w trakcie którego przez ulice Złotowa przeszedł tłum młodych, zachęcający do uczestnictwa w wydarzeniu, jakim jest Projekt Kostka. – Po obejściu miasta wróciliśmy na halę, gdzie miał się zacząć się jeden z najważniejszych momentów w sobotniego popołudnia, czyli uwielbienie. Był to czas, w którym każdy na swój sposób doświadczył żywej obecności Boga i działania Ducha Świętego. O aranżacje muzyczną zadbała schola – dodały Julia oraz Weronika.

Najbardziej wyczekiwanym przez weekend momentem był koncert zespołu Małe TGD. Wykonawcy, prezentując znane piosenki, integrowali się z widownią. Po nim odbyła się „Bitwa o chwałę”, polegająca na rywalizacji między raperami w wychwalaniu Boga. Zwyciężył ks. neoprezbiter Albert Grudzka z diecezji bydgoskiej, który swoimi tekstami podbił publiczność. Na koniec wystąpił zespół Owca.

Wydarzenie jest od początku organizowane pod opieką Misjonarzy Świętej Rodziny.

Weronika Piątek i Julia Ciesielska
Oprac. MJ