30.09.2023
„Nadszedł czas, w którym świeccy powinni bardziej pomagać księżom” – mówi Joanna Kotowska. W diecezji bydgoskiej swoją działalność zainaugurowała Szkoła św. Pawła, która będzie przygotowywać katechistów.
Celem nowej inicjatywy jest zaktywizowanie świeckich, którzy pragną włączyć się w organizowanie życia duszpasterskiego, według swego powołania oraz rozmaitości charyzmatów, a także dzielenie się różnymi działaniami dotyczącymi formacji do sakramentów. – Tak naprawdę jest to pomysł papieża Franciszka, który ustanowił tę posługę. On jest tym, który głównie rozeznaje tę potrzebę w Kościele. Drugim jest nasz biskup, który tę szkołę powołuje i błogosławi formacji – mówi ks. dr Łukasz Boruch, odpowiedzialny za inicjatywę.
Szkoła św. Pawła nie stanowi kolejnych studiów teologicznych, ale środowisko wspólnej modlitwy, liturgii, dzielenia się doświadczeniem, by wypracować modele formacji wiernych przygotowujących się do sakramentów. – Dziękuję za odpowiedź na zaproszenie. Wiem, że wiąże się ono z oderwaniem od codziennego porządku życia. Jednak dzięki tej inicjatywie tworzymy pewną przestrzeń dla tych, którzy są podjąć odpowiedzialność w przygotowaniu sióstr i braci przede wszystkim do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, a więc chrztu, Eucharystii i bierzmowania – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.
Biskup, który odwiedził uczestników zajęć, podkreślił wagę osobistego świadectwa wiary, które może otworzyć serca kolejnych osób na relację z Bogiem. – Szkoła ma przygotować katechistów, dając im konkretne narzędzia do pracy z drugim człowiekiem. Formacja będzie oparta na modlitwie, ale także na wymiarze intelektualnym. Przed nami wykłady i warsztaty, by uwzględnić konkretne realia parafii – tłumaczy ks. dr Łukasz Boruch.
Kapłan, który jest na co dzień prefektem w szkole – pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy, uważa, że duszpasterstwo powinno zejść z wysokości ambony, biurka w kancelarii do poziomu mocnych, dojrzałych, pogłębionych relacji z człowiekiem”. – Ksiądz nie jest w stanie tego zrobić w pojedynkę. Potrzebuje dobrego zespołu, by proces formacji, inicjacji chrześcijańskiej zindywidualizować – dodał. – Inaugurujemy czas wspólnej modlitwy, zasłuchania się w głos Ducha Świętego, wpatrywania się w Jezusa, wsłuchiwania się w słowo, rozpoznawania woli Bożej, byśmy potem mogli nieść to Światło drugiemu człowiekowi – dodał podczas Mszy św. inauguracyjnej ks. inf. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.
Formacja w szkole trwa dwa lata, a zwieńczeniem będzie udzielenie posługi stałej. Katechistami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Cały projekt jest adresowany do wszystkich parafii. – Zależy mi, by w czasach, w których ludzie oddalają się od Jezusa, przybliżyć ich do Niego – mówi Joanna Kotowska, która została zaproszona do udziału w Szkole św. Pawła przez swojego proboszcza – o. Macieja Sierzputowskiego CSSp. – To w pewnym sensie nauka na żywym organizmie, ale jeśli jest z nami Jezus, to będzie dobrze. Mamy być widocznym świadectwem wiary, którym trzeba się dzielić – dodała. – Będąc rodziną chcemy dawać świadectwo, że życie można budować na Bogu. Poza tym mamy doświadczenie, że im więcej rzeczy robimy razem, tym bliżej nam do samych siebie. Fajnie jest mieć wspólny mianownik – dodali małżonkowie Weronika i Arkadiusz Kula.
Zajęcia prowadzą doświadczone osoby duchowne i świeckie ze wspólnot działających aktywnie w swoich środowiskach. Ponadto mają one charakter warsztatowy. Jednym z pierwszych zaproszonych gości był ks. Radosław Rakowski, proboszcz parafii Imienia Jezus w Poznaniu.
Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Kornel Dobek