14.10.2023

„Nie lękajcie się” – to słowa z początku pontyfikatu Jana Pawła II i papieża Franciszka skierowane do młodzieży świata podczas spotkania w Lizbonie, które 13 i 14 października towarzyszyły uczestnikom IV Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej na Jasnej Górze.

Na wydarzenie, które wpisało się w obchody Dnia Papieskiego, zaprosili członkowie duszpasterstwa młodzieży i Młodzieżowej Rady Programowej. – Do tej pory nasze spotkania organizowane były w Bydgoszczy. W tym roku połączyliśmy dwa wydarzenia: nasze forum i diecezjalną pielgrzymkę, by być wspólnie na Jasnej Górze – powiedział ks. Henryk Stippa, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Czas poświęcony dla Boga nigdy nie jest stracony – podkreślił Kamil Kolanowski.

Przewodniczący Młodzieżowej Rady Programowej zauważył, że to ważny moment umocnienia wiary we wspólnocie młodych. – To młodzi są tymi, którzy mają zachęcać innych młodych do przyjścia do Kościoła – zauważyła Aleksandra Mencel, wiceprzewodnicząca rady. – To intensywny czas dla nas. Mówimy o tematach, które nas dotykają. Poruszamy zagadnienia nie tylko religijne, ale również te psychologiczne – dodała. – W tym roku skupiamy się na lęku. Często widać, że boimy się, choćby przyjść do kościoła, lękamy się oceny rówieśników, bo w tych czasach nie jest modne być w Kościele – zauważyła Aleksandra. Zwróciła też uwagę na wagę samego forum. – Pokazuje mi to, że młodzież jest w Kościele – dodała. – Nasze doświadczenia różnią się od doświadczeń rodziców czy dziadków, dlatego to my swoim świadectwem powinniśmy zachęcać innych młodych do bycia w Kościele – powiedziała wiceprzewodnicząca. – To znajomi zaprosili mnie za spotkanie wspólnoty „Abba” – wyznała Antonina Adamska, studentka z Wrocławia. – Było to przełomowe doświadczenie w moim życiu, początek przemian. Zobaczyłam wtedy, że Kościół jest żywy, że Bóg jest żywy i to jest coś, czego można doświadczać każdego dnia, żyć tym na co dzień. Zobaczyłam, że Bóg jest kimś bliskim, a nie sędzią, który tylko czeka, by mnie potępić – przyznała studentka.

Z młodymi spotkał się ks. Sebastian Picur – tiktoker i youtuber. „O trudzie podejmowania decyzji” mówili s. Małgorzata Kusińska i ks. Tymoteusz Białkowski, o lęku przed życiem Maciej Kalisiak, który na co dzień współprowadzi grupę młodzieżową Abba Youth, prowadzi kursy do bierzmowania i na wszelkie sposoby chce pokazać młodym, że życie z Bogiem jest niesamowite. Jest autorem książki „Jak zamienić wodę w wino”. Było też o tym, jak Bóg odpowiada na lęk człowieka, a przedstawiciele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” opowiedzieli o św. Janie Pawle II. – Spotykając się z młodymi, rozmawiając z nimi, można zauważyć, że wielu z nich przeżywa najróżniejsze lęki. Są one związane z obawą o przyszłość czy z życiowym powołaniem. Wiele osób, które są z nami, zmaga się z depresją, z autoagresją, mówią o kłopotach w budowaniu relacji z drugim człowiekiem – powiedziała s. Małgorzata Kusińska ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, diecezjalna referentka ds. powołań. – Przede wszystkim staramy się być z młodzieżą, słuchać ich – podkreśliła.

Według badań UNICEF, przeprowadzonych w 21 krajach świata, ponad 13 proc. nastolatków w wieku 10-19 lat mierzy się ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi. W Polsce odsetek ten wynosi między 17 a 20 procent. W raporcie opublikowanym na początku stycznia br. NFZ wskazuje, że liczba niepełnoletnich pacjentów, leczących się na zaburzenia lękowe i depresyjne w latach 2013–2021, wzrosła aż o 120 procent. – „Opowieść o młodych ludziach walczących o życie w świecie, w którym wszystko zawiodło. Zanim rozsypią się na kawałki, szukają ucieczki (…) Zdolność nastolatków do zakładania masek jest ponadprzeciętna” – to słowa recenzji jednej z książek. Bardzo dobrze oddają kondycję młodego pokolenia dzisiaj. To pokolenie, któremu ustawicznie towarzyszy lęk. Pandemia, lockdown, izolacja od rówieśników, fala migracji, wojna na Ukrainie – co nas czeka w najbliższej przyszłości? Wydawać by się mogło, że wystarczy dobrze dobrać algorytm, by poukładać swoje dziś i jutro. Tak się jednak nie da. Dlatego przepełnieni jesteśmy niepokojem. Czego się boimy? Boimy się tego, że jesteśmy niewystarczająco dobrzy, nie sprostamy oczekiwaniom, jakie inni w nas pokładają. Boimy się tego, że nie damy rady. Boimy się życia, wchodzenia w relacje z innymi, w tym w relację z samym Bogiem. Dlatego chcieliśmy przypomnieć sobie słowa, które na początku swojego pontyfikatu wypowiedział św. Jan Paweł II: „Nie lękajcie się!” – podsumował duszpasterz młodzieży diecezji bydgoskiej ks. Henryk Stippa. – Do przyjazdu na forum zmotywowała mnie chęć ponownego spotkania się z młodzieżą, która w tym roku wybrała się na ŚDM w Lizbonie. Wierzę, że wspólne pochylenie się nad życiem w kontekście naszej duchowości umocni nas w szerzeniu Dobrej Nowiny i miłości – powiedziała Maria Filipek

Forum zakończyła akademia papieska, poprowadzona przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – żywego pomnika św. Jana Pawła II. Przedstawili oni historię oraz działanie fundacji, zachęcając młodych ludzi do wybierania decyzji, które chociaż czasem mogą wydawać się trudne, to są tymi najwłaściwszymi. Akademię młodzież podsumowała dając świadectwo obrony świętości Jana Pawła II i pokazując działania, których się podejmują w tej kwestii jako żywy pomnik papieża.

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews
Marcin Jarzembowski – Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print