25.10.2023

„Chcemy utwierdzić księży w przekonaniu, że zaangażowanie świeckich w przestrzeni parafii, które tworzą, jest koniecznością” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej spotkał się z proboszczami, którzy zachęcili wiernych do udziału w formacji w Szkole św. Pawła dla katechistów. – Ci, którzy się już przekonali, że potrzeba świeckich przygotować do konkretnych posług, na pewno zobaczą owoce swoich decyzji. To w pewnym sensie oddawanie kluczy do kościoła. To zaufanie proboszcza, że te osoby wykonają dobrze powierzone im zadania – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując obecnym na spotkaniu w rezydencji.

Szkoła swój rok zainaugurowała pod koniec września. Jej uczestnikami są wierni z trzynastu wspólnot. – Parafię trzeba powierzyć w ręce świeckich, to droga na ten czas. Z resztą tak zostałem uformowany w moim kapłaństwie, bo zaraz po święceniach wyjechałem do Rzymu – stwierdził o. Maciej Sierzputowski CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego, proboszcz parafii Ducha Świętego w Bydgoszczy. – Tam zaangażowanie świeckich w duszpasterstwo, prowadzenie grup, kursów, towarzyszenie młodzieży, bycie nadzwyczajnym szafarzem, również wśród kobiet, było czymś normalnym. Musiałem się tego nauczyć, ale owocność takiej współpracy w ożywianiu i prowadzeniu parafii jest nieoceniona – dodał.

Celem działalności Szkoły św. Pawła jest zaktywizowanie świeckich, którzy pragną włączyć się w organizowanie życia duszpasterskiego, według swego powołania oraz rozmaitości charyzmatów, a także dzielenie się różnymi działaniami dotyczącymi formacji do sakramentów. Szkoła nie stanowi kolejnych studiów teologicznych, ale środowisko wspólnej modlitwy, liturgii, dzielenia się doświadczeniem, by wypracować modele formacji wiernych. – Parafie należą do świeckich, bo są przecież przez nich tworzone. Chcemy posłuchać propozycji proboszczów, na ile oni znajdą miejsce dla katechistów, tych, którzy będą formować ludzi do sakramentów w duchu braterstwa. Nie z wysokości ambony, co budując bliskie relacje – powiedział odpowiedzialny za szkołę ks. dr Łukasz Boruch.

Formacja w szkole trwa dwa lata, a zwieńczeniem będzie udzielenie posługi stałej. Katechistami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Cały projekt jest adresowany do wszystkich parafii. – Katechiści to bardzo dobry pomysł. Niech świeccy formują świeckich, nie wyłączając ze wspólnego towarzyszenia kapłanów – dodał o. Maciej Sierzputowski CSSp. – Będziemy się przyglądali, jak to zadziała w konkretnych wspólnotach. Mam nadzieję, że jak inne parafie zobaczą, pójdą w podobnym kierunku – dodał ks. dr Łukasz Boruch.

Zajęcia w Szkole św. Pawła prowadzą osoby duchowne i świeckie ze wspólnot działających aktywnie w swoich środowiskach. Ponadto mają one charakter warsztatowy. Jednym z pierwszych zaproszonych gości był ks. Radosław Rakowski, proboszcz parafii Imienia Jezus w Poznaniu. Szkoła działa w ścisłej współpracy z Wydziałem Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej oraz Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print