06.12.2023

„Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” – to tytuł akcji profilaktycznej, jaką zorganizowały Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.

Miejscem spotkania była Hala Sportowo-Widowiskowa „Immobile Łuczniczka” w Bydgoszczy. Ideą przedsięwzięcia jest aktywizacja dzieci dotkniętych ubóstwem, a także różnego rodzaju dysfunkcjami, zapewnienie im niecodziennej rozrywki.

Jednak najważniejszym elementem całości jest edukacja na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania wolnego czasu. – Zwracamy uwagę na przepisy związane z ruchem drogowym, pokazując chociażby niebezpieczne sytuacje z użyciem hulajnóg. Przypominamy także o konieczności noszenia odblasków – podkreślił nadkom. Adam Kumkowski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Współprowadzący spotkanie wskazał na bezpieczeństwo w sieci. – Tutaj musimy uważać na kontakty z osobami obcymi, a także na złośliwe aplikacje. Kluczowe znaczenie ma edukacja – pokazujemy jak zachować się w danej sytuacji, by uniknąć potencjalnych zagrożeń – dodał nadkom. Kumkowski. – To już trzynaste nasze spotkanie i z roku na rok zauważamy, że zagrożeń nie ubywa. Wręcz przeciwnie – młodzi, mający coraz więcej urządzeń mobilnych – są narażeni na większe zło. My pokazujemy, że są takie przestrzenie, jak rodzina, szkoła, Kościół, odpowiednie służby, gdzie można otrzymać konkretną edukację oraz wsparcie. Zależy nam, by ci wszyscy, którzy tutaj są, byli bezpieczni – dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.

W akcji wzięło udział kilka tysięcy dzieci z całego województwa kujawsko–pomorskiego. Wśród nich znalazło się aż kilkudziesięciu wolontariuszy Caritas. – Jesteśmy tutaj, by pomagać, a także korzystać z wiedzy na temat bezpieczeństwa. Przypomina nam się, że przechodząc przez przejście dla pieszych nie należy słuchać muzyki. Poza tym korzystając z sieci nie powinniśmy prowadzić konwersacji z nieznajomymi, a także zastanowić się za każdym razem, co udostępniamy. Nie należy również oceniać znajomych – powiedziały Natalia, Maja i Gabrysia ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Bydgoszczy.

Organizatorzy zapewnili pokazy, przedstawienia profilaktyczne i występy artystyczne. „Łuczniczka” była także miejscem diecezjalnej inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jej nieodłącznym elementem jest świeca Caritas, dzięki której zbierane są środki na pomoc dzieciom. Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Jedną z nich odpalił bp Krzysztof Włodarczyk. – Życzę dobrej zabawy, pięknego, przedświątecznego spotkania, doświadczenia dobroci od św. Mikołaja oraz od tych, których dzisiaj nam daje – powiedział ordynariusz diecezji bydgoskiej.

W ramach akcji św. Mikołaj, Polfinek i Serce Caritas obdarowali także małych pacjentów w jednym z bydgoskich szpitali.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski