06.12.2023

„Święty Mikołaj był konstruktorem jedności. Przez swoją dobroć budował mosty, które łączyły ludzi i narody” – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że symbolem tego jest jego grób we włoskim Bari, do którego z modlitwą o jedność przybywa chrześcijański Wschód i Zachód.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył uroczystościom odpustowym w Ślesinie, gdzie parafii patronuje biskup z Miry. – Nie był męczennikiem, nie założył zakonu, nie pisał obszernych traktatów teologicznych, nie poszczycił się heroicznymi czynami, czy skomplikowanymi umartwieniami. Głosił tylko Ewangelię, dbał o potrzebujących pomocy i pokrzywdzonych na miarę możliwości – mówił bp Włodarczyk, wskazując na zasadę „małego dobra”.

Jak zauważył dalej, święty Mikołaj nie przestaje przyciągać ludzkich serc niezwykłym świadectwem, jakie dał o Bogu, który objawił swoją miłość do człowieka w Jezusie Chrystusie. Jest to świadectwo miłości, która odnajduje radość w dawaniu. – Człowiek, który się dzieli, nigdy nie będzie biednym, posiądzie radość z dzielenia się z innymi – dodał.

Mówiąc dziś o św. Mikołaju, należy według bp. Krzysztofa Włodarczyka myśleć również o jedności świata. – Niepokoją nas wojny, męczą podziały polityczne i ekonomiczne. Chcielibyśmy, by ludzie razem działali dla wspólnego dobra, by nie było zawiści i zazdrości, nie dochodziło do niepotrzebnych sporów. Gorszą nas kłótnie polityczne, które świadczą o braku dojrzałości w życiu publicznym. Przez wstawiennictwo św. Mikołaja prosimy o jedność w polskim domu i naszych rodzinach – dodał.

Świat – jak dodał – bardzo potrzebuje pokoju, bo jego brak wpływa na ludzkie postępowanie. – Tam, gdzie nie ma pokoju, łatwo o agresję i przemoc – mówił, podkreślając, że dawanie pokoju nie oznacza bierności wobec zła, lecz raczej docieranie do źródeł, by je wyeliminować.

Biskup Włodarczyk zwrócił uwagę na jeszcze jedno zjawisko. – Im bliżej 6 grudnia, tym więcej mikołajów, którzy tak niewiele mają wspólnego z patronem tego miejsca. Bo to sklepowi, reklamowi, często niepodobni do pierwowzoru mikołaje. Ich celem jest nie tyle dawać, co namówić, zachęcić, zareklamować. Bo mikołajom ze sklepów, telewizji i sieci brakuje przed imieniem ważnego tytułu – święty! – mówił, zachęcając do czerpania z życiorysu biskupa z Miry. – Jesteśmy wdzięczni za modlitwę w dniu imienin naszej parafii, za obecność i słowo – dodał proboszcz parafii w Ślesinie, ks. Sławomir Bednarek.

Przygotowaniem do odpustu były rekolekcje, które wygłosił ks. Krzysztof Panasiuk, referent ds. ekumenizmu w diecezji bydgoskiej oraz proboszcz parafii NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print