19.12.2023

Sala koncertowa bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego była miejscem opłatka i wigilii akademickiej.

Spotkanie, które zgromadziło rektorów i przedstawicieli uczelni, wykładowców, studentów, rozpoczęto od zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju. Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego przybył dzięki przedstawicielom Harcerskiego Krągu Akademickiego „Nota Bene”.

Fragment Ewangelii odczytał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej, a także duszpasterz akademicki – ks. dr Piotr Wachowski. – Życzę wszystkim doświadczenia tego, że Bóg przychodzi w sposób prosty, zwyczajny. Możemy przy Nim czuć się bezpieczni. On chce być z nami. Prosi tylko, by otworzyć swoje serce. Wtedy będzie działał – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – prof. Elżbieta Wtorkowska – nawiązała do świąt Bożego Narodzenia z 1792 roku, kiedy to po raz pierwszy w białostockim kościele farnym wybrzmiała kolęda „Bóg się rodzi”. Jednocześnie przypomniała, że była ona włączona do zbioru „Pieśni nabożnych” Franciszka Karpińskiego, opublikowanego z okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Dla ówczesnej Polski był to rok tragiczny i w takiej właśnie chwili – w święto Bożego Narodzenia – zabrzmiała pieśń nadziei. „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą! W dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą”. Takiej nadziej, dziś nam potrzebnej, życzę wszystkim z całego serca. Spokoju, zdrowia, radości, wielu pięknych dźwięków w nadchodzącym roku – powiedziała prof. Elżbieta Wtorkowska.

Swoje słowo do zebranych skierował kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik, który za motto życzeń przyjął słowa Cypriana Kamila Norwida z poematu „Rzecz o wolności słowa” z 1869 roku. „Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej, stało się – między ludzi wszedł Mistrz wiekuisty. I do historii, która wielkich zdarzeń czeka, dołączył biografię każdego człowieka” – cytował. – Norwid nazywa Tego, który się narodził w stajence Mistrzem wiekuistym. To znaczy nauczycielem wszystkich pokoleń ludzkości. A my jesteśmy związani z edukacją, oświatą, więc nazwanie Chrystusa nauczycielem musi dla nas bardzo wiele znaczyć – powiedział.

Życzenia nadesłał także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. „Niech ten szczególny czas, w którym najpiękniej gra polska dusza, będzie dla wszystkich państwa czasem pełnym nadziei, pokoju i miłości. Dzieląc się opłatkiem, życzmy sobie, by stał się on dla nas prawdziwym darem chleba, symbolem przebaczenia i pojednania” – napisał.

Spotkanie zwieńczył koncert.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print