24.12.2023

Jeszcze nie tak dawno, bo podczas gali wolontariatu Caritas Diecezji Bydgoskiej, otrzymali nagrodę główną za swoją działalność w 2023 roku, a wciąż nie przestają czynić wielkiego dobra. Mowa o uczniach Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią.

Jest ich zaledwie 20, chodzą do klas 4-7, ale serca mają tak wielkie, że wystarcza dla wszystkich. Miesiąc grudzień i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, były dla nich bardzo pracowite, ale jak sami podkreślają, uśmiech na twarzach tych, którym udało się pomóc, to najlepsza nagroda za trud i poświęcenie.

W tym roku wolontariusze zaprosili do współpracy także inne osoby. Do wielu akcji przyłączyli się m.in. uczniowie ze SP nr 3, I LO, SP w Sadkach, ZS w Lubaszczu, samorządu uczniowskiego i społeczności szkolnej SP 2. Na potrzeby drugich nie pozostały obojętne również nakielskie parafie. Dzięki temu udało się przeprowadzić: pomoc dla ubogich oraz bezdomnych z bydgoskiego Centrum Pomocy „Betlejem”, gdzie przekazano ponad tysiąc darów w postaci środków czystości, higieny, bielizny, skarpet i odzieży zimowej; ogólnopolską zbiórkę żywności, podczas której dzieci zebrały 205,615 kilogramów, jakie w postaci paczek trafiły do samotnych i starszych mieszkańców Nakła.

Wolontariusze brali udział w akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, rozprowadzając 180 świec; akcji pomocowej dla domu dziecka w Kazachstanie, rozprowadzając kalendarze misyjne i przekazując finalnie prawie 6,5 tys. zł. – Za nami inicjatywy: „Kartka na święta dla potrzebujących” i „Anioły z Dobrą Nowiną”, podjęte we współpracy z samorządem uczniowskim i rodzicami naszej szkoły. Dzięki temu ponad 350 kartek razem z aniołami trafiło do osób i instytucji niosących pomoc innym. Również nasze wolontariuszki zaangażowały się w bydgoską Wigilię Miejską – powiedziała Katarzyna Dobosz.

Opiekun Szkolnego Koła Caritas przy nakielskiej dwójce dodała, że jej wolontariusze, tak, jak inni uczniowie, mają wiele obowiązków, a pomimo tego znajdują czas, by uczestniczyć w pozalekcyjnych zajęciach Caritas, wkładając swoje serca w różne akcje. – I to poświęcenie przynosi wielkie owoce. Mam wyjątkowych i wspaniałych wolontariuszy – dodała Katarzyna Dobosz. – Ogromnie się cieszę, że jestem wolontariuszem i mogę poświęcić swój czas, wiedząc, że to uszczęśliwia innych – mówi Maja. Wolontariuszka Ola dodaje: „zawsze się wzruszam, gdy widzę, że to, co robimy, zmienia czyjeś życie i dzięki temu jeszcze więcej chcę pomagać”.

Szkolne Koło Caritas może działać także dzięki wielu ludziom dobrej woli. – Dziękujemy wszystkim, którzy współpracują z nami i odpowiadają na zaproszenia do udziału w akcjach. Na te święta Bożego Narodzenia życzymy, by Jezus napełnił serca pokojem, obdarzył zdrowiem i błogosławił w każdym dniu nadchodzącego roku – podsumowali wolontariusze z opiekunem.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski