06.01.2024

„Pierwszy proboszcz tej parafii i budowniczy kościoła, nie tylko tego z cegieł, ale jeszcze bardziej z serc, lubił kolędowanie, spotkania przy żłóbku lub przy stole i cieszył się tym wspólnym śpiewaniem, rozmową, obecnością” – mówili prowadzący koncert, jaki był dedykowany ks. prałatowi Zygmuntowi Trybowskiemu.

Budowniczy Bazyliki Królowej Męczenników w Bydgoszczy zmarł w Boże Narodzenie 2002 roku. Niedawno polscy biskupi wydali pozytywną opinię w sprawie rozpoczęcia starań o jego beatyfikację. – Cieszymy się, że ten duch nie zgasł, a kolejne pokolenie podejmuje to wyzwanie uczestniczenia w życiu Kościoła – podkreślali Mariola Ciesielska i Kevin Kołodziej.

Koncert „Zaśpiewajmy Zygmuntowi!” zorganizowany został przez Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” oraz parafię Matki Boskiej Królowej Męczenników. – Odkrył prostotę życia, zwyczajny ksiądz z naszego Fordonu, wielu znało go osobiście, wielu z opowiadań i w tych wspomnieniach jawi się jako człowiek pokory, modlitwy, spotkania, pokoju, służby – mówili.

Oprócz wielu kolęd, wybrzmiały wspomnienia o kapłanie, na podstawie książki „Zygmunt Trybowski – Ksiądz, który zbudował Kościół”, autorstwa ks. dr. Piotra Wachowskiego, postulatora w procedurze beatyfikacyjnej oraz kanonizacyjnej.

Obecni w bazylice wysłuchali twórczości muzyków, związanych z dziedzictwem ks. Zygmunta. Chór przygotowała dr Katarzyna Szewczyk.

Zygmunt Trybowski urodził się 1 stycznia 1937 roku. Po zdaniu matury podjął pracę w Narodowym Banku Polskim w Wejherowie. W tym czasie zrodziła się w młodym urzędniku myśl o wstąpieniu do seminarium duchownego. W czerwcu 1963 roku w Pelplinie z rąk biskupa Kazimierza Kowalskiego przyjął święcenia kapłańskie. Pracował na parafiach w Goręcznie, Lutowie, Chełmży i w Siemoniu, gdzie na przestrzeni półtora roku w trudnym okresie komunizmu postawił nowy kościół.

Gdy budowa została ukończona, bp Marian Przykucki skierował księdza Trybowskiego do pracy w parafii św. Mikołaja w Fordonie. Jednocześnie udzielił mu nominacji na proboszcza nowej parafii – Matki Boskiej Królowej Męczenników u wrót bydgoskiej Doliny Śmierci w Nowym Fordonie. Ksiądz Zygmunt Trybowski był również inicjatorem powstania „Golgoty XX wieku”. Zmarł 25 grudnia 2002 roku. Jego ciało spoczywa przy Bazylice Mniejszej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski