07.01.2024

Msza św. w języku łacińskim w Katedrze św. Marcina i Mikołaja oraz wspólne kolędowanie w Domu Polskim z udziałem bp. Krzysztofa Włodarczyka wypełniły program spotkania społeczności Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej.

Boże Narodzenie i początek roku były świętowane w gronie ponad stu osób, wśród których znaleźli się m.in. dorośli i młodsi ministranci słowa Bożego, ceremoniarze, psałterzyści, kantorzy, organiści, zakrystianie, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, lektorzy ustanowieni do posługi, kandydaci na katechistów i rozeznający powołanie do diakonatu stałego.

Wszyscy oni przeszli w minionych latach cykl spotkań, kursów, warsztatów czy rekolekcji w Centrum Formacji Liturgicznej, które zostało powołane w 2021 roku. Patronuje jemu bł. Carlo Acutis. Centrum jest realizacją postulatów zawartych w Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej, związanych z formacją różnych grup służby liturgicznej. – W najbliższym czasie chcemy zorganizować rekolekcje dla służby liturgicznej, spotkania dekanalne, a także podjąć współpracę z harcerzami – mówi Jakub Dekowski, przewodniczący zarządu centrum.

Niedawno w jego strukturach powołano także sekcję, która odpowiada za przygotowywanie asyst liturgicznych na uroczystości katedralne i diecezjalne, m.in. z okazji 20-lecie diecezji bydgoskiej. – Wśród zadań, które przed nami, będzie rozpoczęcie trzeciej edycji kursu dla dorosłych ministrantów słowa Bożego oraz przygotowanie mężczyzn do przyjęcia posługi stałej – akolitatu – dodał dyrektor centrum ks. Karol Rawicz-Kostro.

Śpiew liturgiczny podczas Eucharystii został poprowadzony przez Męski Zespół Chorałowy pod kier. Pawła Pawłowicza i scholę CFL pod kier. ks. Łukasza Kucharskiego, który także wygłosił homilię.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski