10.01.2024

„Jestem zaskoczony, ponieważ czas mojego przygotowania był bardzo krótki” – powiedział Maciej Jazdon, zwycięzca diecezjalnego etapu XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej.

Miejscem zmagań uczestników było Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Bydgoszczy. Każdy z nich musiał zmierzyć się z testem. – Tegoroczny temat olimpiady brzmiał „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła” i zachęcał młodych, by pochylili się nad tym zagadnieniem w odniesieniu do czasów, w których żyją. Zgłębili to, co znalazło się przede wszystkim w nauczaniu ostatnich papieży – powiedział ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.

„Na jakie dwie skrajności, których należy pilnie unikać, zwrócił uwagę papież Pius XI w encyklice Quadragesimo anno?”, „Który średniowieczny święty zdefiniował społeczność jako zjednoczenie ludzi dla wspólnego działania?” – to dwa z 35 pytań, jakie znalazły się w teście. – To, co mnie najbardziej zdziwiło, ale i zafascynowało to, jak dalekowzroczna jest ta postawa, zwłaszcza w encyklice Rerum novarum, jak i w późniejszym nauczaniu – mówi Maciej Jazdon, wskazując także na spojrzenie papieża Franciszka, który podkreśla ekologię. – To, że we wszystkich tych dziełach myśli się najbardziej o człowieku. O tym, by współpracował i pamiętał o dobru innych – dodał zwycięzca.

Za uczniem VI LO (opiekun Marzena Prochowska), uplasowali się Wiktor Bryda z IV LO (opiekun Agata Pamuła) i Alicja Mrówczyńska z V LO (opiekun ks. Krzysztof Kwaśniewicz) – wszyscy z Bydgoszczy. – Wyrażam podziw wobec tych młodych osób, które musiały przestudiować duży materiał. Według mnie oni fascynują się Panem Bogiem, teologią. Ufam, że była to nie tylko możliwość zdobycia wiedzy, ale przybliżenia się do Jezusa, otwarcie się na Niego – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który pogratulował uczestnikom.

W tym roku olimpiada została zorganizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie ora Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej, gdzie od 4 do 6 kwietnia odbędzie się finał. Nagrodami są m.in. indeksy na wybrane kierunki wyższych uczelni.

Wszyscy uczestnicy z diecezji bydgoskiej otrzymali w podziękowaniu publikacje: „Moc modlitwy na każdy czas z Księgą Psalmów”, „By rodzina była Bogiem silna” oraz „Tajemnica Galilejczyka. Nocna rozmowa o Jezusie z Nazaretu”.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski