12.01.2024

„By słowo było znakiem komunikacji, porozumienia i spotkania z drugim człowiekiem” – tego życzył biskup Krzysztof Włodarczyk przedstawicielom samorządów w czasie noworocznego spotkania.

W Domu Jubileuszowym Jana Pawła II, którego gospodarzem jest Fundacja „Wiatrak”, wybrzmiał fragment słowa o Narodzeniu Pańskim, a dzieci z Przedszkola „U Karolka” zaprezentowały jasełka. – Postanowiłem, by to spotkanie dotyczyło świętowania, z którym związane jest słowo. W diecezji bydgoskiej mamy 20. rocznicę jej powstania, czekają nas również: 80. rocznica powstania warszawskiego, 35. odrodzenia niepodległej Polski, 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza, a za nami 120. rocznica urodzin abp. Antoniego Baraniaka. Wszystkie te rocznice dają okazję do świętowania, co z nim możemy zrobić? – pytał.

Chwilę później bp przywołał fragment z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „Słucham, co to za wymowa? Słowa, słowa, słowa, słowa”. – W odróżnieniu od kultury wschodniej, gdzie za słowem nierozerwalnie szedł czyn, a kłamstwo było bardzo surowo ocenianie, w naszym świecie jest inaczej. Może pod wpływem różnych ideologii, wielkie słowa, jak wolność, równość, braterstwo, stały się zaprzeczeniem tego, co oznaczały. Może dlatego coraz mniej ludzi wierzy słowom? – pytał biskup Krzysztof Włodarczyk, zwracając uwagę na współczesną cywilizację podziału.

Dlatego ciekawym momentem był wykład prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dr. hab. Rafała Zimnego na temat etyki słowa. Terminu, który jak zauważył, jest używany przez językoznawców do określania etycznych aspektów wypowiedzi. – Z reguły dbamy o poprawność, chcemy być skuteczni, ale można nie być etycznym – mówił, podkreślając, że koncepcja etyki słowa wywodzi się z myśli profesor Jadwigi Puzyniny. – Podobną koncepcję sformułował niemiecki filozof Jürgen Habermas. Podają oni pewnego rodzaju reguły, czy zasady, które powinny obowiązywać w etycznym kontakcie, zwłaszcza debacie publicznej – dodał. I tu pracownik Zakładu Stylistyki i Pragmatyki Językowej Instytutu Filologii Polskiej UKW, odwołując się do Habermasa, wskazał na zasadę inkluzji i równouprawnienia. – Każdy ma prawo zabrać głos w debacie i nie wolno nikogo wykluczać. To także zasady prawdziwości i szczerości, braku przymusu. Jeśli chodzi o zasady prof. Jadwigi Puzyniny, można powiedzieć, że formułuje ona obowiązki etyczne dla nadawcy, ale także dla odbiorcy – dodał prof. UKW Rafał Zimny.

W sali widowiskowej wybrzmiały kolędy w wykonaniu zespołu „Amen+” i zaproszonych gości. Był także czas na życzenia. – Wydaje mi się, że żyjemy w czasach, w których trzeba przywrócić wartość i prawdę słowom. Tego państwu serdecznie życzę. Tym bardziej, że my samorządowcy mamy za chwilę ważny okres wyborów i będziemy pewnie wypowiadali wiele ważnych słów – mówił wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski. – Życzę państwu, by udało się w swoich społecznościach nawiązywać jak najlepszy kontakt z mieszkańcami. By była to dobra relacja, gdzie obie strony siebie wysłuchują – dodała wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. – Życzę, byśmy poprzez słowo umieli przekazać życzliwość serca, okazać szacunek. Potrafili dotrzeć z treścią, która będzie budowała drugiego człowieka – zakończył inicjator spotkania, ordynariusz diecezji bp Krzysztof Włodarczyk.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print