19.01.2024
Przedstawiciele Kościołów: rzymskokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego oraz międzynarodowej wspólnoty chrześcijańskiej ICF zainaugurowali 18 stycznia w Bydgoszczy kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Nieszpory ekumeniczne w kościele NMP z Góry Karmel zgromadziły mieszkańców parafii i diecezji bydgoskiej. – To piękne, że pierwszy dzień tego tygodnia możemy rozpocząć wspólną modlitwą – mówił proboszcz ks. Krzysztof Panasiuk.
Kapłan pełniący od blisko dwudziestu lat posługę referenta ds. ekumenizmu nawiązał do hasła, jakie zostało wzięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego”. – To są te fundamentalne słowa, które składają się na całe nasze chrześcijańskie życie. Cieszę się z obecności was wszystkich, którzy przyszliście, by wspólnie modlić się o dar jedności – międzywyznaniowej, ale i naszych parafii, wspólnot, gdzie w świecie rozdartym przez wojny i niezgodę, Bóg chce nas uczynić zdolnymi do pojednania. Takiego, które jest budowane na Jego miłości – dodał ks. Krzysztof Panasiuk.
Materiały na tegoroczny tydzień modlitw przygotował zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN). – Patrząc na program, rozważając biblijne fragmenty, przekonujemy się, że chrześcijanie w Burkina Faso pozostają w niezwykle trudnej sytuacji – mówił ks. Janusz Olszański z parafii ewangelicko-metodystycznej pw. Opatrzności Bożej w Bydgoszczy, wskazując na kryzys bezpieczeństwa, jaki dotknął tamtejsze Kościoły i ich wiernych. – Jesteśmy także zasmuceni wojnami na Ukrainie, w Palestynie i w wielu innych miejscach, o których się nie mówi – dodał.
Dlatego – według przewodniczącego Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej – myśl przewodnia słowa Bożego, zaproponowana przez chrześcijan z Burkina Faso, brzmi wyraziście niż kiedykolwiek indziej. Ksiądz Olszański zauważył, że w przykładzie o miłosiernym Samarytaninie, każdy chrześcijanin „otrzymał światło Chrystusa”. – Mamy strać się je odzwierciedlać swoim życiem, postawą na wzór Samarytanina. Dziękujemy, że na początku roku może towarzyszyć nam szczególna nadzieja, czyli spoglądanie w jednym, najwłaściwszym kierunku – naszego Jezusa Chrystusa – dodał ks. Janusz Olszański.
Końcowe błogosławieństwo poprzedziło wzajemne przekazanie znaku pokoju. – Idą takie czasy, kiedy chrześcijanie rozpoznają się po owocach ducha – dodał pastor Michał Włodarczyk z międzynarodowej wspólnoty chrześcijańskiej ICF, wskazując za św. Pawłem na miłość, dobroć, łagodność, uprzejmość, cierpliwość. Przy ołtarzu stanęli także: ks. Marek Loskot, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Zbawiciela w Bydgoszczy, ks. Piotr Kowalczyk, proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy. Z obecnymi łączył się również duchowo bp Krzysztof Włodarczyk, dla którego wierni modlili się o łaskę zdrowia.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski