26.05.2024

Dwa dni spotkań i trzeci koncertowy tworzyły program jedenastej edycji Festiwalu Nowe Spojrzenie, która odbywała się w Bydgoszczy i jak zwykle przyciągnęła rzesze zainteresowanych.

Piątek stał pod znakiem kryminału – swoją twórczością podzielili się Hanna Szczukowska-Białys i Robert Małecki. Pisarze, których powieści dzieją się m.in. na ulicach Bydgoszczy, opowiadali o procesie twórczym i ich pierwszych krokach w świecie literatury. Małecki, którego dorobek jest bardzo duży, mówił m.in. na temat swojej pierwszej, jak zaznaczył, nieudanej powieści. – Gdybym nie był pisarzem, to i tak pisarstwo samo by mnie znalazło – stwierdził. Z kolei Hanna Szczukowska-Białys opowiedziała o warsztatach, od których zaczęła się jej przygoda z pisaniem.

W sobotę z odbiorcami festiwalu spotkał się Marcin Ryszka. Sportowiec stracił wzrok w wyniku choroby, mając pięć lat. Niezwykle wzruszająca była refleksja o jego mamie, którą zapamiętał, jako „zachwycającą, młodą kobietę”. Na ostatnim spotkaniu, które przyciągnęło ogromny tłum widzów, zagościł Andrzej Dragan, znany fizyk teoretyk i artysta. Była to prawdziwa gratka dla fanów mechaniki kwantowej. – Jak nie dziwi ciebie mechanika kwantowa, to znaczy, że jej nie zrozumiałeś – mówił, odpowiadając na wiele pytań z widowni.

W niedzielę – trzeciego, finałowego dnia festiwalu – odbyły się koncerty. Proboszcz „Bydgoskiej Bazyliki”, która od lat organizuje wydarzenie – ks. Sławomir Bar CM – wielokrotnie podkreślił, jak ważną jest radość oraz docieranie różnymi ścieżkami do ludzi, by ukazać im nieskończoną miłość Jezusa. Na scenie zaprezentowali się: Arka Noego oraz 2Tm2,3. Artyści przekazali publiczności ogromną energię i tego dnia Festiwal stał się realnie wielkim świętem radości i młodości.

W trakcie odbywała się również zbiórka książek dla dzieci z Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, która umożliwia swoim podopiecznym kontynuację nauki podczas długiego pobytu na oddziałach szpitalnych. Podczas koncertów była także okazja do spowiedzi św. w ogrodach bazyliki. Poza tym wiele wspólnot i fundacji z całej diecezji zaprezentowało się na stoiskach.

Patronat nad wydarzeniem objęli Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. Paweł Holc CM.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski