27.05.2024

„Kolorowe chusty, spacery po sali, kredki i pisaki, by wykonać rysunek. Nikt z uczestników rekolekcji nie spodziewał się, że za pomocą tych rzeczy można wyrazić tak wiele” – powiedziała Natalia Nowak z parafii w Gleśnie.

W Górce Klasztornej kandydatki oraz kandydaci na katechistów, formujący się od roku w Szkole św. Pawła Diecezji Bydgoskiej, wzięli udział w rekolekcjach biblijnych. Zostały one poprowadzone przez psychiatrę i bibliodramatyskę Małgorzatę Zasępę, a także biblistę ks. dr. Marcina Chrostowskiego. W rozpoczęciu warsztatów uczestniczyli również proboszczowie kandydatów.

Bibliodrama to metoda spotkania z Pismem Świętym, angażująca całego człowieka: ciało poprzez gesty, emocje poprzez kolory i słowa, relacje z innymi poprzez aktywne interakcje. – Przeżywanie całym sobą słowa Bożego, wcielenie się przy tym w konkretne postaci z Pisma Świętego, zostawiły ślad w naszych sercach – dodała Natalia Nowak.

Sfera intelektualna została dopełniona poprzez konferencje, homilie głoszone przez ks. Marcina, który w ekspresyjny sposób wyłożył tekst, jakim zajmowali się rekolektanci – „robotnicy powoływani do pracy o różnych porach dnia z 20 rozdziału Ewangelii według św. Mateusza”. – Mogliśmy usłyszeć i poczuć, jak to słowo wybrzmiewa, także w języku oryginalnym. Różnorodność tłumaczeń i komentarz pozwoliły zobaczyć tę historię z wielu stron i na różne sposoby – dodał jeden z uczestników.

Lidia Pastuszak ze Strzelec Górnych dodała, że „jej serce na nowo i głębiej zachwyciło się Słowem Boga”. – Ksiądz Marcin pogłębił we mnie ogromny szacunek do niego. Pomógł w tym, by nic nie uronić. Dzięki warsztatom z panią Małgorzatą mogłam otworzyć się i stanąć w prawdzie słowa Bożego, by ono mnie dotykało, leczyło i uzdalniało do służby, pokonywania trudów. Ważne było również to, że przemiana mojego serca działa się u stóp Matki Góreckiej. Tej, która zawsze wskazuje na Słowo, uczy je kochać – dodała. – Pomysł na stworzenie takich rekolekcji zrodził się po tym, kiedy sam wziąłem udział w profesjonalnych warsztatach bibliodramy. Biblia przeżyta na nowo pozostaje nie tylko w pamięci, ale w ciele, emocjach i łączy się z osobistą historią życia – dodał ks. dr Łukasz Boruch, referent katechistów diecezji bydgoskiej.

Osoby chcące podjąć posługę katechisty zachęcamy do zapisów między innymi pod adresem: www.liturgicznabydgoszcz.pl/posługi

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski