13.07.2024

„To jest nasza chrześcijańska tożsamość” – mówił Jakub Kapral z poznańskiej Wspólnoty Poznanie Jezusa Młodych, wskazując na krzyż i monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Blisko 150 osób wzięło udział w Góreckich Dniach Młodości.

Każdy z siedmiu dni przeżywanych na terenie najstarszego polskiego sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej był okazją do udziału w spotkaniach z ludźmi pełnych pasji, wspólnym pogłębianiu relacji z Jezusem na konferencjach, modlitwie, a także do rozwijania talentów na warsztatach prowadzonych pod okiem specjalistów oraz integracji w strefie chillu. – Góreckie Dni Młodości mają być głębokim doświadczeniem miłości Boga. Nie odkrywamy niczego nowego. Sam Jezus powiedział, że posyła do każdego z nas Ducha, który jest Miłością Boga. Ducha, który przygotowuje nas na przyjęcie wiary i prowadzi. My tylko zapraszamy młodzież, by odkrywała to, co jest piękne w Kościele – powiedział ks. Adrian Piecuch ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

Zgromadzenia dającego młodym przestrzeń do spotkania, którego oni sami są organizatorami. – Wydarzenie jest adresowane do młodych szukających w życiu czegoś więcej. Młodych, którzy chcą poznać Jezusa i spotkać ludzi Nim zafascynowanych i żyjących na co dzień z Duchem Świętym – podkreślił ks. Piecuch MSF, dodając, że „narządem” do przeprowadzenia tegorocznych spotkań stała się Wspólnota Poznanie Jezusa Młodych, która od 2021 roku tworzy przestrzeń spotkania z Bogiem we wspólnej Eucharystii i wieczorach chwały.

Tym razem hasłem przewodnim stała się tożsamość. – Młodzi żyją dzisiaj często w kryzysie swojej tożsamości. Dlatego przez kilkudniowy czas staramy się zwrócić uwagę na to, że są córkami i synami Króla. Sam wciąż uczę się, jak właściwie rozpoznawać tożsamość. Zauważam również, że jest to klucz do prawdziwej relacji z Bogiem, kiedy odkrywam to, kim jestem w Jezusie, Chrystusie i Ojcu – powiedział Jakub Kapral.

Lider Wspólnoty Poznanie Jezusa Młodych zachęcił młodych, by traktowali Jezusa, jak przyjaciela. – Będąc bliżej Niego doświadczamy tego, kim my jesteśmy. Musimy dojść do takiego momentu, kiedy staniemy przed Nim w odwadze i powiemy – tak, ja Ciebie chcę! Nawet, kiedy jestem dzisiaj daleko od Kościoła, chcę tego spróbować – powiedział. – Ewangelia odmieniła moje życie – podkreśliła Ewa Nowak z Krakowa.

Poprowadziła ona warsztaty na temat ewangelizacji w social mediach. – Pewnego dnia, a było to cztery lata temu, zobaczyłam właśnie w social mediach ludzi, którzy żyli Ewangelią. Sama zaczęłam ją czytać i stała się ona dla mnie czymś żywym. Stała się wydarzeniem w moim życiu, czymś, co cały czas się dzieje – powiedziała. Ewę Nowak można spotkać na Instagramie, gdzie prowadzi profil „ewa i ewangelia”. W planach ma założenie kanału na YouTube. Poza tym bierze udział w wydarzeniach na żywo, w czasie których dzieli się z młodymi doświadczeniem Jezusa. – W sieci jest dużo młodych i często tylko w tym miejscu mogą oni poznać Boga, zauważyć, że Kościół jest żywy. Góreckie Dni Młodości są dla mnie miejscem wielu spotkań. Przyjechałam tutaj służyć, a poza tym sama dla siebie wiele otrzymałam – dodała.

Wydarzenie było skierowane do młodzieży od czternastego do trzydziestego roku życia, kapłanów, kleryków, katechetów, sióstr zakonnych i zakonników. – Cieszę się, że mogę was poznać – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który uczestniczył w wieczorze uwielbienia. Modlitwie, która – jak zauważył – jest bezinteresowna. – Uwielbiamy Pana Boga, patrząc na Niego, nie za coś, tylko w czymś – na przykład w dobroci, miłości, sposobie przychodzenia do mnie. To jest trudna modlitwa, która ma jednak wielką moc. Ona przygotowuje serce do tego, by się Jemu oddać takim, jakim jestem – dodał.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print