02.09.2024

„Otwarcie naszego zeszytu niech będzie symbolem i znakiem, że rozpoczyna się nowy rok szkolny, czas wytężonej pracy i nauki – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy św. dla społeczności Zespołu Szkół Katolickich – Pomnika Jana Pawła II.

Modlitwa z udziałem dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów oraz ich rodziców miała miejsce w bydgoskim kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. – Niech otworzy się szkoła i wszystkie klasy. Niech otworzą się wszystkie zeszyty i każdego dnia wypełniają się dobrymi wiadomościami, które pozwolą nam wzrastać w mądrości – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup bydgoski prosił uczniów, by na drodze zdobywania wiedzy i na ścieżkach wychowania, zaufali przewodnikom. – Dajcie się im poprowadzić. Są nimi wasi rodzice, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, księża, osoby życia konsekrowanego. Oni zawsze chcą waszego dobra – to dlatego stawiają wymagania, udzielają wskazówek, prowadzą po ścieżkach wiedzy, a nawet upominają. No i nie zapomnijcie o najważniejszym Przewodniku, którym jest Jezus, Jego słowa i sakramenty, zwłaszcza Eucharystia i pokuta – podkreślił.

Następnie zaapelował do grona pedagogicznego. – Kochana szkoło – żywy pomniku Jana Pawła II. Dziś rodzice powierzają wam swoje pociechy. Oddają w dobre ręce, by kontynuować wychowanie, kształcić osobowość i przekazywać zdobytą wiedzę. Przed wami trud i wielka odpowiedzialność. To przez was Bóg do tych dzieci mówi, kształci i wychowuje. Wpatrujcie się w najdoskonalszego Mistrza – Jezusa Chrystusa – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Czas nauki w bydgoskim „katoliku” w 21 oddziałach rozpoczęło 327 uczniów. – Nowy rok niesie ze sobą wyzwania, na które patrzymy z nadzieją. Wierzę, że okres wzrastania przyczyni się do dobrego wykształcenia młodych, a także ukształtowania ich sumienia i serca – powiedział dyrektor szkoły ks. dr Waldemar Różycki, dodając, że lekcje religii będą realizowane w dotychczasowym wymiarze. – Spotkania z żywym Jezusem, także w wymiarze Eucharystii, są dla nas tym fundamentem, na którym budujemy osobowość młodego człowieka – dodał dyrektor. – Nauka w tej szkole jest dla mnie wielkim wyróżnieniem – podsumował Ryszard Kosiol, uczeń trzeciej klasy liceum, zwracając m.in. uwagę na aspekt formacyjny placówki.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej wręczył pierwszej dyrektor oraz inicjatorce I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. króla Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy – Barbarze Wiśniewskiej-Baryłce – medal „Dobrze Zasłużonemu Diecezji Bydgoskiej”. Medalami z okazji 20-lecia diecezji uhonorował: dyrektora finansowego Remigiusza Galickiego oraz wicedyrektorki Joannę Kiełczyńską i Agnieszkę Gągolę.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski