07.09.2024

„Bądźmy wdzięczni za możliwość przynależenia do tej wspólnoty, podejmijmy odpowiedzialność za jej przyszłość” – mówił z okazji obchodów 100-lecia poświęcenia kościoła św. Jadwigi w Gleśnie bp Krzysztof Włodarczyk.

To dobra okazja – jak zauważył ordynariusz diecezji bydgoskiej – do odnowienia, umocnienia swojej więzi z parafią. – Jest to zarazem okazja do odnowienia przynależności do Kościoła, a ostatecznie do samego Chrystusa, żyjącego i działającego w mim.

Co mamy czynić, by zawsze w tej parafialnej łodzi był Jezus, nasz ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan? – pytał biskup Krzysztof Włodarczyk, wskazując najpierw na dbanie o obecność i przekazywanie słowa Bożego. Dalej zaznaczył, że do rozwoju wspólnoty parafialnej konieczna jest też Eucharystia i wypływająca z niej miłość. Ordynariusz przypomniał, że wraz z troską o kult i Bożą świątynię, winna iść w parze troska o drugiego człowieka, czyli dzieła Caritas.

Według biskupa bydgoskiego „jednym z warunków przetrwania na statku czy łodzi w ekstremalnie trudnych warunkach jest solidarność wszystkich płynących oraz zachowanie porządku, połączone z podporządkowaniem się kapitanowi czy sternikowi”. – Podobnie jest w życiu wspólnoty parafialnej, na której czele stoi proboszcz jako jej pasterz. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować księdzu proboszczowi, ale i poprzednikom za przewodniczenie wspólnocie. Za służbę Bogu oraz jego ludowi, niezauważalnie i ofiarnie, w zmęczeniu i trudzie, chorobie czy przygnębieniu, pomimo wszystkich trudności życiowych – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk.

Halina Betańska, była wieloletnia dyrektor szkoły, podczas historycznej prezentacji, przypomniała, że fundatorami obecnego kościoła w Glesnie według projektu poznańskiego architekta Rogera Sławskiego byli Emilia i Mieczysław Chłapowscy, zaś ostatnimi proboszczami: ks. Ignacy Kowalski (1913-1932), ks. Stanisław Grzęda (1932-1939, rozstrzelany przez okupantów w Paterku), ks. Henryk Sych (1946-1973), ks. Roman Wróblewski (1973-1986), ks. Alfons Nowaczyk (1986-2014), ks. Waldemar Ćwik (2014-2020), ks. Aleksander Kozakowski (2020-2022).

Od 2022 roku parafii przewodzi ks. Marek Kostecki. – To ważne miejsce dla wszystkich wierzących – mówił. – To tu przychodzimy, by czerpać siły do codziennego życia. Sama świątynia jest tylko zimną budowlą. By mogła tętnić musi mieć ducha, którym wy jesteście – powiedział proboszcz, dziękując zaproszonym gościom i parafianom za przybycie.

Przed Mszą odbył się koncert w wykonaniu Polskiego Chóru Męskiego z Wyrzyska i Wyrzyskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Piotra Jańczaka.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print