08.10.2024
Bezpieczeństwo dzieci i ich ochrona przed wszelką przemocą jest zadaniem, w którym warto i trzeba działać wspólnie – czytamy w Słowie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdy SAC i Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka na rozpoczynającą się 8 października, ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”, zainicjowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Hierarchowie zwracają uwagę, że każde dziecko zasługuje na przyjęcie i miłość. „Każdemu dziecku, które przychodzi na ten świat, należy się zapewnienie warunków niezbędnych do rozwoju. Nie tylko zabezpieczenie potrzeb materialnych, ale także poświęcenie mu uwagi i traktowanie z szacunkiem, stworzenie warunków, by mogło swobodnie się rozwijać w sferze emocjonalnej i duchowej” – zaznaczają.
Biskupi podkreślają, że dzieci są nadzieją rodziny i społeczeństwa. „Pozwólmy więc, by ich głos był obecny. Twórzmy przestrzeń, by mogły nie tylko się wypowiedzieć, ale i być wysłuchane” – czytamy w Słowie. „Bądźmy uważni na wszelkie symptomy, które mogą świadczyć, że dziecko doświadcza krzywdy lub niezrozumienia ze strony rówieśników czy innych osób. Nigdy też sami nie stosujmy przemocy, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Bądźmy tymi, którzy wpierają je i chronią, by mogły się w pełni rozwinąć” – zachęcają hierarchowie.
„By skutecznie chronić dzieci przed krzywdą, potrzeba naszego zaangażowania” – podkreślają biskupi. „Nie możemy zamykać oczu na niepokojące sygnały i przemocowe zachowania. Niezbędna jest również świadomość dewastujących konsekwencji, jakie niesie doświadczenie krzywdy w dzieciństwie” – przyznają.
Słowo Przewodniczącego KEP i Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
Przewodniczący Episkopatu i Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży dziękują wszystkim, którzy troskliwie i z czułością wychowują własne dzieci i wnuki. „Tym, którzy dają miłość dzieciom w rodzinach adopcyjnych lub zastępczych. Wszystkim, którzy podejmują trud wychowania w szkołach i przedszkolach, wspierają rodziców dzieci z niepełnosprawnością lub opiekują się nimi w domach pomocy. Tym, którzy dają wsparcie samotnym matkom i zabiegają o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka. Dziękujemy tym, którzy niosą pomoc dzieciom krzywdzonym, a także angażują się w działania prewencyjne i edukacyjne” – czytamy w Słowie. „Dzieci mają prawo do naszej miłości i troski o nie, wspierania ich rozwoju” – podkreślają hierarchowie.
Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję, aby włączyć się w kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”, gdyż „bezpieczeństwo dzieci i ich ochrona przed wszelką przemocą jest zadaniem, w którym warto i trzeba działać wspólnie”. Symbolicznym wyrazem uczestnictwa Kościoła w kampanii będzie podświetlenie na czerwono obydwu katedr w Warszawie w obchodzonym 19 listopada Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.
BP KEP
BPDB/MJ