19.10.2024

„Dzisiaj łączy nas bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Za nami adoracja, różaniec, w czasie którego wybrzmiało jego nauczanie. Polecamy diecezję i ojczyznę, modląc się o świętość narodu” – mówiła s. M. Aurelia Kumon z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej było miejscem spotkania, jakie odbywało się w ramach rocznej formacji. Z zaproszenia skorzystały siostry zakonne oraz wdowy. – Po to, by zacieśnić i pogłębić więzi między sobą. By umocnić się w wierze, ożywić ducha, a także otoczyć wzajemną modlitwą i życzliwością – dodała s. M. Aurelia Kumon ISSM.

Referentka ds. życia konsekrowanego podkreśliła, że takie spotkania „mają osoby konsekrowane również zainspirować do większej pracy nad sobą w drodze do świętości”. – Byśmy mogły lepiej żyć naszym charyzmatem, a przez to też włączyć się w ten nurt ewangelizacyjny Kościoła. By popatrzeć w jednym kierunku, rozeznać aktualne potrzeby i wyzwania, z jakimi Kościół musi się zmierzyć wobec współczesnego świata – powiedziała.

Jednak, by dobrze wypełniać służbę, siostry podkreślały, że nie można ani na chwilę zapomnieć o roli duchowości w całym procesie budowania wiary, a przez to relacji z Jezusem. – W obecnym roku duszpasterskim przyświeca nam hasło „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Często to uczestnictwo kojarzy nam się z pewną aktywnością. Na pewno jej w życiu nie brakuje, ale warto zadać sobie pytanie, czy tak samo jesteśmy aktywne na polu duchowym? Stąd jest to okazja do odnowienia tej pierwszej, wiernej miłości do Jezusa i zobaczenie, w jakim kierunku idziemy – dodała s. M. Aurelia Kumon ISSM.

W programie znalazła się konferencja, jaką wygłosił jezuita – o. Janusz Tereszczuk SI. Kapłan zajął się tematem sakramentu pokuty i pojednania. – Jan Paweł II bardzo mocno zachęcał do tego, by lud Boży, więc także i my, odkrywał na nowo wartość tego sakramentu. Chciałbym zwrócić uwagę na to, co Jezus mówi do św. Siostry Faustyny, kiedy prosi ją, by modliła się o to, aby ludzie bez lęku, ale z ufnością udawali się do tego źródła, jakim jest sakrament pokuty. Jak mówi, jedynym narzędziem, jakim możemy czerpać z tego źródła jest ufność. Myślę, że ona przyda się nam wszystkim – kapłanom i siostrom również – powiedział o. Tereszczuk SI. – Bardzo ważne jest, aby zobaczyć to bogactwo charyzmatów, jednocząc się przy tym na modlitwie – podsumował obecny bp Krzysztof Włodarczyk.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski