25.10.2024

Bydgoska Dolina Śmierci będzie 25 października miejscem spotkania oraz modlitwy pt. „Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski. „Taka modlitwa ma potężną moc. Takie wydarzenie jest tylko w Polsce – kraju Matki Bożej” – mówi salezjanin ks. Dominik Chmielewski SDB.

Modlitewny „szturm do nieba” ma ponad dwuletnią tradycję. Wydarzenie w swojej pierwszej edycji zgromadziło na czuwaniu wiernych z 670 parafii w Polsce i wspólnoty polonijne w 37 krajach. Jego inicjatorem jest wspomniany ks. Dominik Chmielewski SDB – założyciel i moderator wspólnoty Wojowników Maryi.

Do troski o Ojczyznę nawoływali przed laty m.in. dwaj wielcy Polacy. Mimo upływu czasu, ich słowa są nadal aktualne. „Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym (…) abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy” – mówił św. Jan Paweł II w 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Tymczasem bł. Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński podkreślał: „Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! Naprzód między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w Ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować. Nie możemy sami siebie poniewierać i bić. Polacy już dosyć byli bici przez obcych, niechże więc nauczą się czegoś z tych bolesnych doświadczeń. Trzeba spróbować innej drogi porozumienia – przez miłość, która sprawi, że cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: Oto, jak oni się miłują. Wtedy dopiero zapanuje upragniony pokój, zgoda i wzajemne zaufanie”.

Innym razem wyjaśniał: „Po Bogu, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi. I chociażby obwieszczono na transparentach najrozmaitsze wezwania do miłowania wszystkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi, wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców”.

Najbliższa modlitwa o zasięgu ponad regionalnym, odbędzie się w nocy z 25 na 26 października w bydgoskiej Dolinie Śmierci. To miejsce znamienne i znane nie tylko bydgoszczanom, jest największą mogiłą zbiorową na terenie miasta i stanowi ważny symbol martyrologii mieszkańców Bydgoszczy podczas okupacji hitlerowskiej. W 1939 roku niemieccy żołnierze wymordowali tutaj, wg szacunków, 1200-1400 Polaków i Żydów. – Podczas „Nocy Walki o Boże Błogosławieństwo dla Polski” chcemy błagać o to, by nasza Ojczyzna wypełniona była modlitwą wszystkich ludzi. By w codzienności Polacy realizowali Bożą wolę, by zaniechane zostały działania legislacyjne mające na celu zabijanie bezbronnych nienarodzonych dzieci. Błagamy Boga, by powstrzymał działania rządzących Polską zmierzające do seksualizacji dzieci i młodzieży, do zrównania małżeństwa mężczyzny i kobiety ze związkami partnerskimi, w tym osób tej samej płci. Będziemy się modlić o nowe wylanie Ducha Świętego na Polskę, bo otaczają nas ogromne zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne – wyjaśnia Kamil Kowalczyk, koordynator Krajowy Ruchu Wojowników Maryi.

Modlitewnemu wydarzeniu w Bydgoszczy, jakie organizują Wojownicy Maryi, błogosławi abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Rozpocznie się ono o godz. 21.00. O północy przewidziana jest Eucharystia, którą będzie sprawował bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski i Wojownik Maryi. Natomiast konferencję wygłosi ks. Paweł Żurawiński SDB, nowy moderator Ruchu WM, który tej nocy będzie także pasowany na Wojownika Maryi. Duchowo będzie się łączył w modlitwie ks. Dominik Chmielewski SDB, założyciel wspólnoty, który obecnie przeżywa czas osobistych rekolekcji w Pustelni, modląc się za Ojczyznę i Kościół w Polsce.

Biskup Krzysztof Włodarczyk skierował specjalne zaproszenie, w którym podkreśla: „Walczymy duchowo, wołamy o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, by rzeczywiście mogła rozwijać się bezpiecznie, by zachowała wiarę. Dlatego tak ważne jest zjednoczenie serc, zbudowanie wspólnoty, która podejmuje walkę duchową. I ta pamięć o tych, którzy w tym miejscu zginęli za wiarę i w obronie Ojczyzny, tym bardziej niech nas zmobilizuje”.

GRAFIKA

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print