15.01.2025
Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej stał się myślą przewodnią szóstej już edycji konkursu „Liturgia Benedicta”, organizowanego przez Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej. Tym razem zmieniono jego formułę, dzięki czemu zyskał on rangę wydarzenia metropolitalnego.
Etapy diecezjalne przeprowadzone zostały zarówno w Bydgoszczy, Gnieźnie i Włocławku. Uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół średnich, mieszczących się na terenie metropolii gnieźnieńskiej, powalczą o nagrody główne, w tym o wyjazd do Rzymu w ramach Jubileuszu Młodych.
Tematem tegorocznych zmagań są słowa papieża Benedykta XVI, skierowane do młodych: „Podążajcie ku wielkim ideałom, bądźcie święci”. Wyznaczyły one drogę zmierzenia się z kolejną częścią pism zmarłego przed dwoma laty Ojca Świętego, poświęconych tym razem sakramentowi bierzmowania. Wśród zagadnień literatury pomocniczej znalazły się również: teksty liturgiczne obrzędu sakramentu bierzmowania, Katechizm Kościoła Katolickiego, fragmenty Pisma Świętego i artykuły teologiczno-liturgiczne, m.in. „Nauczanie Benedykta XVI o Duchu Świętym na podstawie homilii w uroczystość Zesłania Ducha Świętego” Sławomira Grabiszewskiego, jak i „Pneumatologiczny charakter sakramentu Bierzmowania” Karola Litawy.
W związku z 25. rocznicą ogłoszenia deklaracji „O jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa”, podpisanej przez ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Josepha Ratzingera, jej treść i artykuł biskupa seniora diecezji bydgoskiej Jana Tyrawy „Chrystologia deklaracji Dominus Iesus”, dopełniły treści zagadnień konkursowych. – Konkurs posiadał bardzo ciekawe i potrzebne zagadnienia. Sporo czasu trzeba było poświęcić na przebrnięcie przez całość materiału. Miałam taką taktykę, że podkreślałam istotne dla mnie rzeczy i potem je powtarzałam – powiedziała Natalia Placek, uczennica IV LO w Bydgoszczy.
„Co wyrażają słowa wypowiadane przez szafarza bierzmowania „Pokój z tobą”, kończące obrzęd sakramentu bierzmowania?” – to jedno z pytań konkursowych, z którymi zmierzyli się piszący test w auli Zespołu Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy. – Dziesięciu uczniów z najwyższym wynikiem zakwalifikuje się do finału metropolitalnego, który odbędzie się już 20 lutego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej – powiedział dyrektor CFL, ks. Karol Rawicz-Kostro. – Pytania były zgodne z
tym, co znalazło się w materiałach. Do tego był wyrównany poziom, a czas na udzielenie odpowiedzi wystarczający. Najprostsze pytania odnosiły się do Pisma Świętego, najtrudniejsze do artykułu biskupa Jana Tyrawy. Najdłużej zastanawiałem się nad pytaniem o znaczeniu oliwy używanej do bierzmowania. Jest Rok Święty, zatem mam nadzieję na pozytywny wynik. Jestem pod wrażeniem organizacji konkursu – dodał Kajetan Król z bydgoskiego Zespołu Szkół Elektronicznych.Za przebieg wydarzenia byli odpowiedzialni koordynatorzy: w archidiecezji gnieźnieńskiej – ks. Piotr Mroczkowski, w diecezji bydgoskiej – ks. Michał Czyż i diecezji włocławskiej – ks. Zbigniew Łukasik. – Bierzmowanie jest jednym z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które stanowi niemałe wyzwanie przed młodym człowiekiem, odtąd stającym się dojrzałym chrześcijaninem. Poza wartością duchową sakramentu, czymś istotnym, jest również zapoznanie się tradycją, którą Kościół wypracował i zawarł w swoim nauczaniu. Właśnie taki cel ma konkurs, by odkryć rąbek tajemnicy zawartej w tym sakramencie. Także po to, by móc świadomie, rozumnie i pobożnie żyć na tym świecie – powiedział ks. Michał Czyż, wikariusz i katecheta więcborskiej parafii, główny koordynator konkursu, odpowiedzialny za jego organizację.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski