20.01.2025

„Mała ojczyzna i nasza wielka Rzeczpospolita są nam dane oraz zadane, byśmy przyjmując je z całym dziedzictwem, historią, znaczoną krwią patriotów, pielęgnowali i rozwijali” – podkreślał w Katedrze św. Marcina i Mikołaja wikariusz generalny, ks. kanonik Tomasz Cyl.

W Bydgoszczy świętowano 105. rocznicę powrotu miasta do Macierzy. – To ważne, by nasza modlitwa wspierała ludzkie wysiłki, jakie zmierzają do jedności, utrwalenia wolności. Chcemy prosić o dar współpracy z łaską Bożą w dziele budowania przyszłości – powiedział na wstępie proboszcz, ks. infułat Stanisław Kotowski.

Dokładnie 14 stycznia 1920 roku, w konsekwencji ustaleń Traktatu Wersalskiego, polskie ministerstwo mianowało Jana Maciaszka Komisarzem Generalnym na Miasto Bydgoszcz, a także uczyniło go odpowiedzialnym za przejęcie miasta z rąk niemieckich. W sali posiedzeń ratusza 19 stycznia, niemiecki burmistrz Bydgoszczy Hugo Wolff, przekazał Maciaszkowi władzę i symboliczne klucze do miasta. I tak 20 stycznia na bydgoski Stary Rynek wkroczyło Wojsko Polskie. – Wspominamy to, co działo się przed laty. Co było wynikiem daniny krwi, poświęcenia, ofiary naszych rodaków. Co stało się udziałem tych, którym przewodzili wielcy bydgoszczanie, jak dr Jan Biziel, Jan Teska, pierwszy prezydent – dodał w homilii wikariusz generalny diecezji bydgoskiej.

„Wyście kość z kości, krew z krwi naszej. Witamy Was symbolem gościnności polskiej, chlebem i solą. A wdzięczność, jaką dla Was czujemy, i radość z Waszego przybycia, wlewamy w okrzyk: Niech żyje wojsko polskie”. Tymi słowami doktor Jan Biziel powitał polskie oddziały. Razem z wojskiem powitał również w Bydgoszczy Polskę. – Dzisiaj za tych ludzi i wszystko, co dzięki ich poświęceniu się stało, Bogu dziękujemy. Za wszystkich, którzy aż do naszych czasów tu – w tej małej ojczyźnie – służyli i tę służbę wobec drugiego człowieka podejmują – dodał ks. kanonik Tomasz Cyl.

O wydarzeniach przypomina także pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa u zbiegu Seminaryjnej i Szubińskiej, odbudowany oraz odsłonięty 24 czerwca 2010 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Pierwszy, jaki stanął 2 października 1932 roku, został wyburzony przez Niemców na początku drugiej wojny światowej.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print