22.02.2025
„Każda autentyczna forma sztuki jest swoistą drogą dostępu do głębszej rzeczywistości człowieka i świata” – te słowa Jana Pawła II do artystów padły 20 lutego podczas wernisażu wystawy „W świetle ikony”, jaką można oglądać w Muzeum Diecezji Bydgoskiej.
Znalazły się na niej prace uczniów Katarzyny Kobuszewskiej z Pracowni Ikonograficznej z Płocka, która jest współorganizatorem wydarzenia. „Od chwili gdy edykt Konstantyna pozwolił chrześcijanom wypowiadać się z całkowitą swobodą, sztuka stała się uprzywilejowaną formą wyrażania wiary” – mówiła Barbara Piotrowska, cytując ponownie Jana Pawła II.
„Jest mi niezmiernie miło, że możemy wspólnie cieszyć się dzisiaj tym małym muzealnym świętem” – dodała dyrektor diecezjalnej placówki kulturalnej. – Odnosząc się do słów papieża, witam wszystkich zgromadzonych przy okazji tak ważnego dla nas wydarzenia, jakim jest kontemplacja sztuki właśnie z perspektywy wiary, czyli pierwsza wystawa czasowa w najmłodszym muzeum diecezjalnym – mówiła Barbara Piotrowska.
Podziękowała ona biskupowi bydgoskiemu – Krzysztofowi Włodarczykowi, dyrektorowi Centrum Edukacyjno-Formacyjnego – ks. dr. Pawłowi Hoppe za gościnę podczas inauguracji wernisażu, a także Katarzynie Kobuszewskiej, z którą – jak dodała – wspólnie otwiera szóstą wystawę ikon, a pierwszą w Bydgoszczy. Również twórcom ikon jakie znalazły się w muzeum. – Zapraszam, by to spotkanie przeżywać w wymiarze kontemplacji, co kieruje nas ku transcendencji. Ikona ma w sobie to piękno, by w taką rzeczywistość nas przenieść – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Okolicznościowy wykład wygłosił ks. Paweł Rybka, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.
Wystawa czasowa, dostępna do 30 kwietnia w Muzeum Diecezji Bydgoskiej przy ul. Farnej 10, jest finansowana ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz