02.04.2025
„Czy my mamy w przestrzeni taki autorytet, którego chcemy się słuchać? – pytał w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni bp Krzysztof Włodarczyk. Msza św. zainaugurowała 2 kwietnia trzynastą edycję konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II, którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka.
Do udziału zostali zaproszeni reprezentanci szkół specjalnych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.
Tematem były słowa „Brońcie Krzyża”. – Przy krzyżu mamy kształtować swoje życie i charakter. W nim mamy znaleźć nadzieję, że nasza codzienność ma sens. Przekonanie, że jesteśmy kochani przez Kogoś naprawdę do końca – mówił w czasie homilii bp Włodarczyk, dodając, że ktoś napisał o św. Janie Pawle II: „człowiek wsparty o krzyż”. – Taki obraz mamy w pamięci – nasz papież z pastorałem w kształcie krzyża. Oparty o niego, czasem przytulony do niego, innym razem z głową wspartą na nim, a z biegiem lat coraz częściej podpierający się pastorałem – krzyżem.
Biskup przywołał postać papieskiego fotografa. Zauważył, że Arturo Mari powiedział po śmierci Ojca Świętego, że najpiękniejsze zdjęcie zrobił mu, gdy był przytulony do krzyża w Wielki Piątek podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum, w której uczestniczył w kaplicy pałacu apostolskiego. – Krucyfiks, który trzymał wtedy Jan Paweł II 25 marca 2005 roku, ma swoją historię. Splata losy cierpiących ludzi – papieża Polaka i Janiny Trafalskiej, poruszającej się na wózku inwalidzkim. Wyrzeźbił go artysta w Bieszczadach dla swojej chorej żony. Kobieta przemodliła przed nim wiele godzin – podkreślił biskup, wyjaśniając dalszą historię.
Jan Paweł II – jak przypomniał – w ciągu ponad 26 lat pontyfikatu opublikował dokumenty i wygłosił przemówienia, które oblicza się aż na 85 tys. stron druku. – Wygłosił ponad trzy tysiące homilii i przemówień. Dzięki mediom, których znaczenie doceniał, jego wystąpienia trafiały do milionów ludzi na wiecie. Między innymi jednym z tematów nauczania był krzyż – powiedział, cytując słowa Ojca Świętego z Mszy św. w Zakopanem – 6 czerwca 1997 roku.
„Trzeba mieć odwagę, a ta nigdy i nigdzie nie jest tania” – cytował dalej, tym razem Ojca Świętego Benedykta XVI. – W tym kontekście zasmuca lekceważenie, zdejmowanie krzyża. Tam, gdzie powinna być sztuka, kultura, która ma budować, podnosić człowieka na duchu, krzyż jest poniżany. Kiedy obrażani są Żydzi, mówi się o antysemityzmie, muzułmanie – islamofobia. Kiedy chrześcijanie, mówi się, że jest to sztuka – podkreślił bp, zwracając się na zakończenie do świętego Polaka. – Święty Ojcze, Janie Pawle II, mój przewodniku po tajemnicy krzyża, wyproś mi łaskę cierpliwego, bez zbędnego narzekania, dźwigania krzyża, którym naznaczona jest moja codzienność. Wiem, że nie raz ten krzyż mnie przygniecie, wtedy pomóż mi się podnieść i podjąć go na nowo – zakończył bp.
„Święty Jan Paweł II od samego początku umiłował krzyż. Był przy krzyżu od początku do samego końca” – powiedziała Kamila Marosz z zespołu szkół w Kcyni, która rozpoczęła realizację konkursu w 2009 roku. – Dzisiaj jest z nami blisko 60 uczniów z 16 szkół – dodała. – Chciałam wziąć w nim udział, sprawdzić swoją wiedzę na temat Jana Pawła II – powiedziała Maja z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej w Gołańczy. – Należę do pokolenia JP II. Urodziłam się w 1978 roku, więc spędziłam z nim 27 lat. Byłam naocznym świadkiem jego życia i nauki. Najbardziej zapamiętałam otwartość na ludzi i cierpienie, które jest mi bliskie. Bo sama miałam córkę, która była nieuleczalnie chora i cierpiała wiele lat. Stąd ten pontyfikat i cierpienie w moim życiu, córki, są mi bardzo szczególnie bliskie – dodała Agnieszka Okuniewska, katechetka w gołanieckim ośrodku.
Uczestnicy musieli rozwiązać test. Wyrównany poziom sprawił, że trzeba było przeprowadzić aż dwie dogrywki. Ostatecznie pierwsze trzy miejsca zdobyli kolejno: Ewelina Muszyńska (SOW Włocławek), Mariusz Stoppa (ZSS im JPII w Chojnicach) i Edward Wąs, również z Chojnic. – Dzisiejsze spotkanie to okazja do refleksji nad wartościami, jakie przekazywał święty papież. Wierzę, że dzięki waszemu zapałowi i ciekawości każdy z uczestników będzie miał szansę nie tylko wykazać się wiedzą, ale także odnaleźć inspiracje do podejmowania wartościowych wyzwań – powiedziała Agnieszka Maciejewska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: MJ i Julia Kosmatka