03.04.2025

„Jednoczy nas wielki święty. Ten, który wciąż żyje, przemawia i daje nadzieję” – tak o św. Jana Pawle II powiedział 2 kwietnia proboszcz parafii greckokatolickiej św. Michała Archanioła w Bydgoszczy – ks. Roman Narytnyk. W modlitwie uczestniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej – bp Krzysztof Włodarczyk.

Oprócz duchownych w cerkwi zgromadzili się wierni wspólnoty i darczyńcy obrazu papieża Polaka, który trafił do tego miejsca w lutym tego roku. Wizerunek modlącego św. Jana Pawła II, został namalowany przez artystę Romana Puchowskiego – zmarłego w 2019 roku. – Chcemy przeżyć wspólną modlitwę. Dziękuję księdzu biskupowi za to, że jest tutaj po raz pierwszy z nami. Możemy cieszyć się, że w takim ważnym dniu jednoczy nas szczególny święty – dodał ks. Roman Narytnyk.

Modlitwa wybrzmiała najpierw w języku ukraińskim. Wszyscy razem odmówili: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, wzywając również wstawiennictwa patrona miejsca oraz parafii – św. Michała Archanioła. – Życzę każdemu z nas, drogim darczyńcom, by modlitwa doświadczała nasze serce. Byśmy dzięki niej poczuli, jak ważna jest jedność duchowa. Dziękuję tym, którzy zaangażowali się w to spotkanie. Tym, którym zależy na przyszłości budowanej na chrześcijańskich wartościach – mówił ks. Narytnyk.

Duchowny przyjechał do Bydgoszczy w 2017 roku. Pierwszej modlitwie przewodniczył 6 sierpnia – w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej bazyliki św. Wincentego a Paulo. Greckokatolickie miejsce duchowego wzrostu okazało się jeszcze bardziej potrzebne z chwilą, gdy za wschodnią granicą Polski wybuchła wojna. Od niedawna parafia ma stały adres dzięki współpracy i życzliwości ze strony władz Bydgoszczy oraz biskupa wrocławsko-koszalińskiego i proboszcza. – Kto przeżywa wojnę na sobie, słyszy alarmy, bomby, doświadcza w tym miejscu – pomimo bólu i cierpienia – miłości Boga. Ważne jest, by w dobrym wytrwać do końca. Wspólnie mamy wiele do zrobienia, by sercem wzrastać przez Ewangelię – mówił ks. Narytnyk, przypominając słowa zwierzchnika Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego – abp. Światosława Szewczuka – o św. Janie Pawle II.

„Wyrażam księdzu Romanowi, całej wspólnocie gratulacje, że mają swoje miejsce – świątynię. Cieszę się, że jesteście w domu, w którym możecie budować więzi z Bogiem i między sobą – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując darczyńcom za wsparcie, jakim było ofiarowanie obrazu i relikwii św. Jana Pawła II. – To człowiek modlitwy, który potrafił w wielkim nawale spraw, wyłączyć się i całkowicie otworzyć na Boga, być wtopionym w spotkanie z Nim. Dzisiaj korzystamy z jego wstawiennictwa – powiedział.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej wspomniał rok 2001, kiedy Jan Paweł II odwiedził Ukrainę. – Tam spotkał się z przedstawicielami wyznań chrześcijańskich, zachęcając ich do budowania wspólnych relacji, więzi. Dziś, spoglądając na siostry i braci tam żyjących, ich losy, może być dla nas wszystkich patronem modlitwy o pokój w sercu, dla narodu. Dla tamtej ziemi, by była wolna od zniszczeń. Niech wstawia się za nami, pokazuje drogę budowania wierności Bogu. Zaprasza, by czynić dobro – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. – Duch wieje kędy chce – podsumował pomysłodawca przekazania obrazu Andrzej Adamski, dziękując za kolejne, wspólne spotkanie.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print