03.04.2025

Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach jest kolejnym miejscem w Polsce i na świecie, w którym zaprezentowano twórczość artysty Romana Terzyka. Wernisaż wystawy „Pielgrzym”, inspirowanej postacią św. Jana Pawła II, odbył się 2 kwietnia, w 20. rocznicę jego odejścia do domu Ojca.

To kilkadziesiąt prac poświęconych papieżowi Polakowi, wykonanych techniką retrorytu. Rysowanie – rytowanie igłą na papierze, pokrytym czarnym tuszem, powoduje powstanie „odwróconego” rysunku. Kompozycje dopełniają kolaże, tworząc wspólnie silnie wymowną symbolikę. – Głównym bohaterem tej wystawy – jak zdążyliście się państwo zorientować – jest Jan Paweł II, który dla nas wszystkich, pamiętających jego życie oraz pontyfikat, był punktem odniesienia. Ważnym człowiekiem, nie tylko w sensie duchowym, ale w każdym innym, politycznym, społecznym – mówił dyrektor centrum kultury, Tomasz Gronet.

„Chciałem złożyć hołd Janowi Pawłowi II. I to był główny motyw, przymierzenia się najpierw do tego cyklu” – mówił sam autor w reportażu telewizyjnym, nagranym przed laty przez Tomasza Groneta. Terzyk przyznał również, że to niepowtarzalne doznanie, kiedy z czarnej płaszczyzny kompozycji i z pamięci przychodzą do niego obrazy.

Jego prace są różnorodne, przejmujące i wyjątkowe. Przełom wieków, a przy okazji i tysiącleci, stał się dla autora pretekstem do stworzenia niezwykłego, zarówno pod względem formy jak i treści, artystycznego wizerunku sacrum i retrospekcji. Składając hołd św. Janowi Pawłowi II artysta stworzył cykl złożony z 58 prac, podzielonych na cztery części – białą, żółtą, szarą i biało-czarną.

Wystawa w Białych Błotach została objęta honorowym patronatem przez wójt – Magdalenę Maison i ordynariusza diecezji bydgoskiej, biskupa Krzysztofa Włodarczyka. – Artysta wyeksponował papieża, którego można zobaczyć w różnych wymiarach. Przyglądając się poszczególnym pracom, możemy z pewnością coś dla siebie wydobyć. Dziękuję za tę wystawę, na którą będę zapraszał – powiedział bp. – To czas refleksji i oddania hołdu Janowi Pawłowi II – wielkiemu człowiekowi, papieżowi, świętemu. Pamiętam go z moich lat młodzieńczych. Był on wzorem człowieka, który spoglądał na drugiego bez względu na jego pochodzenie, kolor skóry, wiarę – podkreśliła wójt Magdalena Maison, zwracając również na pozostawione przez Ojca Świętego nauczanie, które „jest ponadczasowe”.

Zaproszenie na wernisaż przyjął m.in. Sławomir Chojnacki, który w ostatnich latach życia artysty zorganizował 19 wystaw z jego pracami.

Roman Terzyk urodził się w 1943 roku. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie obronił dyplom w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego w 1976 roku. Swój debiut świętował w 1962 roku pracami graficznymi, rysunkami, w studenckim klubie „Oaza” w Bydgoszczy. W twórczości zajmował się tradycyjnie rozumianymi dziedzinami sztuk plastycznych, poświęcając się również retrorytowi. Brał udział w licznych plenerach, konkursach, wystawach indywidualnych, środowiskowych, zbiorowych. Za pracę w żnińskich szkołach, twórczość i działalność kulturalno-oświatową był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Zmarł w 2021 roku.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print