18.03.2023
„Synod nie jest po to, by pokazać walkę o władzę, robić rewolucję, a nawet przewrót w Kościele. On zaprasza nas do tego, by iść razem” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
W murach bydgoskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego spotkali się liderzy oraz przedstawiciele wspólnot diecezji, by pochylić się nad zagadnieniem „współpracy między kapłanami a świeckimi w budowaniu jedności Kościoła”.
Mówiąc o roli kapłanów bp Krzysztof Włodarczyk dodał, że mają oni wspierać, pobudzać, a nade wszystko towarzyszyć świeckim. Za papieżem Franciszkiem przestrzegał przed klerykalizmem, który „gasi proroczy ogień”. – Wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, by dawać świadectwo. Pokazać wielki potencjał wiary oraz to, że sami nim żyjemy – powiedział.
„Czego kapłan oczekuje od świeckich”? – to pytanie zostało postawione przed ks. kan. dr Rafałem Grabowskim. – Ja bym raczej zapytał: czego Duch Święty od nich oczekuje, bo my kapłani mamy czasami problem z tym rozeznaniem – mówił, wskazując m.in. na często „utarte” w wielu kwestiach myślenie.
Następnie przywołał postać Kiko Argüello, współinicjatora Drogi Neokatechumenalnej, który mówił, że bycie chrześcijaninem wiąże się właśnie z posiadaniem „ducha rozeznania”. – Każdy proboszcz, każdy duszpasterz musi się wsłuchać w Ducha Świętego i pytać, czego chce od niego i wspólnoty – mówił.
Jak przypomniał ks. kan. dr Rafał Grabowski, powołując się zarazem na Sobór watykański II, parafia to wspólnota wspólnot. – By spotkać Zmartwychwstałego, musimy być w konkretnych wspólnotach, gdzie objawia się działanie Pana Boga. Wtedy przestajemy być anonimowi. Mając dopiero takie doświadczenie wiary, możemy głosić Ewangelię – mówił.
W czasie wystąpienia została przywołana posynodalna adhortacja Jana Pawła II „Christifideles laici”, o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie. – Ja trzymam klucze od tabernakulum. Pozostałe, do wszystkich innych pomieszczeń, mają świeccy. Dzięki temu czują się jak u siebie – parafia jest ich domem, miejscem dojrzewania wiary – mówił ks. kan. dr Rafał Grabowski, wskazując na rolę rad duszpasterskich i przestrzeń caritas.
Według proboszcza bydgoskiej wspólnoty Matki Boskiej Ostrobramskiej istnieją dwa duszpasterstwa – sakramentów i ewangelizacji. – Niestety w wielu parafiach ograniczamy się do tego pierwszego, które jest dla tych, co do kościoła przychodzą. Trzy lata temu w mojej wspólnocie było 25 ślubów, a w tym już tylko dwa. Mam w niedzielę sześć Mszy św., gdzie kościół jest pełen. Mógłbym sobie powiedzieć: super, nic więcej nie robię. Jednak 70 procent tu nie zagląda, ich wiara jest w rozsypce. Wobec takich ludzi potrzebne jest duszpasterstwo ewangelizacji – powiedział.
I tu niezastąpioną rolę odgrywają małe wspólnoty, które są znakiem miłości, jedności i świadectwa. – One są nośnikiem ewangelizacji. Ja widzę, jak ci ludzie dojrzewają, a ich życie się zmienia. My księża musimy również w tym względzie wiele zmienić – powiedział ks. kan. dr Rafał Grabowski. – Jeśli chodzi o moje doświadczenia Kościoła, współpracy z kapłanami, czerpię z charyzmatu Ruchu Światło-Życie – powiedziała Mirosława Chmielewicz.
Podkreśliła jednocześnie, że świeccy są współodpowiedzialni za misję Kościoła. – Czego oczekują od kapłanów? – pytała. – Na pewno dbania o sferę sakramentalną. Ona jest kluczowa i na niej budujemy wszystko inne. To ktoś, kto powinien być dobrym pasterzem, kto towarzyszy świeckim, zwłaszcza młodym. I ci ostatni nie potrzebują w nim cech kumplowskich, ale kogoś, kto będzie również stawiał z miłością pewne wymagania – dodała.
Przedstawicielka Centralnej Diakonii Społecznej Ruchu Światło-Życie i bydgoskiej wspólnoty św. Maksymiliana Kolbego podkreśliła takie słowa, jak czas i obecność. – Potrzebujemy również kapłanów – liderów, którzy nie będą bali przeciwstawiać się moralnemu zamieszaniu. Także jasnego stanowiska Kościoła w wielu kwestiach – od parafii po episkopat – powiedziała.
Spotkanie formacyjne zwieńczyła Msza św., której przewodniczył ks. Łukasz Krzewiński, odpowiedzialny za stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji bydgoskiej, a słowo Boże wygłosił ks. Piotr Wachowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski