Wielki Czwartek – 06.04.2023
„Kapłan jest osobą poświęconą Bogu, Jego szczególną własnością” – podkreślał w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.
We Mszy Krzyżma Świętego uczestniczyli duchowni z diecezji. Wraz z nimi modlili się przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, osoby konsekrowane i świeccy. – Mamy być szczególną własnością Boga – mówił bp, cytując Benedykta XVI. – Ojciec Święty, tłumacząc czym jest poświęcenie, wychodzi od wyjaśnienia «świętości». Słowo to określa przede wszystkim naturę̨ Boga, Jego szczególny sposób bycia, właściwy tylko Jemu. Wszelka świętość pochodzi od Niego, On jej udziela ludziom, którzy tym samym uczestniczą̨ w Jego sposobie bycia – świętości – dodał.
Zatem poświęcić coś lub kogoś oznacza – jak podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk – ofiarować tę rzecz bądź osobę̨ Bogu na własność, wydzielić z tego co nasze, i przenieść w Jego sferę̨, tak, by nie należała już do naszego porządku rzeczy, a była całkowicie Boża. – Poświęcenie jest więc wyłączeniem ze świata i powierzeniem Bogu żywemu. Kapłaństwo – to przeniesienie prawa własności, odebranie światu i podarowanie Bogu. Oderwanie się̨ od świata wymaga wyrzeczeń – dodał.
Według biskupa zakłada ono, że kapłan nie będzie kierował się̨ swoją wolą i szedł własną drogą, nie będzie dążył do samorealizacji wobec własnych upodobań, lecz całkowicie zawierzy Bogu, bez względu na to, kiedy i gdzie zechce się̨ nim posłużyć. – Do wyrzeczenia się̨ siebie przynagla miłość Chrystusa. Współczesny świat, nie pojmuje takiej postawy, bo jak można tak żyć, rezygnując z siebie. Takie życie będzie nieszczęśliwe i pełne goryczy. Ten pozorny paradoks zrozumie tylko osoba, która ma silną więź z Bogiem, u której jest On na pierwszym miejscu. Kapłan nigdy nie jest sam, jest przy nim zawsze Ten, który go powołał – powiedział.
Kapłan – jak zauważył dalej Biskup Bydgoski – ma każdego dnia upodabniać się̨ do Chrystusa. – Kapłan jest człowiekiem, a sakrament święceń nie uwalnia go od złych skłonności i przywiązań. Nie powinien się̨ jednak zniechęcać swoimi słabościami lub brakiem zdolności. Jezus specjalnie nie wybrał filozofów, do głoszenia Ewangelii. Wybrał rybaków, którzy być może się̨ jąkali, mówili bardzo nieskładnie, ale tym samym stawali się̨ wiarygodnymi świadkami, gdyż sami nie byli zdolni tego wymyśleć. Narzędzia bardzo słabe, ale treść przekraczająca ich zdolności – dodał.
Mimo tego, że Bóg posługuje się słabymi narzędziami, to jednak wymaga, by one w Jego ręku stawały się̨ coraz doskonalsze. – Kapłan jest wezwany, by szedł w kierunku bezinteresowności, do tego, by się̨ nauczył głosić nie siebie, lecz wiarę̨ Kościoła, która jest dobrem nas wszystkich – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając uwagę na obcowanie ze słowem Bożym, modlitwę, rozwój intelektualny, a także misję posłania.
W czasie uroczystej liturgii miała miejsce konsekracja krzyżma świętego oraz błogosławieństwo olejów chorych i katechumenów.
Biskup Bydgoski wręczył także listy gratulacyjne kapłanom: z okazji 65. rocznicy święceń – ks. Ryszardowi Teinertowi, ks. kan. Tadeuszowi Zabłockiemu, 60. rocznicy – ks. Bogusławowi Kühnowi, ks. kan. Michałowi Kudłacikowi, ks. kan. Leonardowi Kowalczykowi, 55. rocznicę – ks. kan. Marianowi Kotewiczowi, 50. rocznicę – biskupowi seniorowi Janowi Tyrawie, ks. prałatowi Bronisławowi Kaczmarkowi, ks. Tadeuszowi Kruszce, ks. prałatowi Teodorowi Paradowskiemu, ks. Piotrowi Zdanowiczowi, 25. rocznicę – ks. Sławomirowi Bednarkowi, ks. inf. Mirosławowi Gogolikowi, ks. Sławomirowi Patelskiemu i ks. Zbigniewowi Zgolińskiemu. Listu nie zdążył odebrać śp. ks. kan. Narcyz Wojnowski, który odszedł do wieczności w Wielki Czwartek.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski