01.10.2023

Plac przed Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy był miejscem, z którego wystartowali uczestnicy trzydziestego pierwszego Biegu Sztafetowego i ósmego Maratonu Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Dokładnie 19 października 1984 roku kapłan-męczennik wyruszył z tej świątyni w swoją ostatnią drogę, sprawując Mszę św., a po niej prowadząc rozważania różańcowe, stanowiące kwintesencję jego życia, w czasie których mówił, by „zło dobrem zwyciężać”. Kiedy został zamordowany przez komunistów miał 37 lat.

Trasa biegu stanowi tę samą drogę, jaką przebył kapłan, wyjeżdżając z bydgoskiego kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników do miejsca porwania, czyli Górska. – Bieg ma charakter wspólnotowy, a wszyscy pokonują dystans w zwartej grupie. Nie ma rywalizacji indywidualnej ani zespołowej. Każdemu towarzyszy wspólny cel – oddanie hołdu człowiekowi, który swoje życie i śmierć poświęcił Bogu, ojczyźnie i nam wszystkim – mówi współorganizator wydarzenia Marek Piątkowski z Fundacji Światło-Życie.

Tradycją jest Msza Święta w sanktuarium, a po niej modlitwa, zapalenie zniczy oraz złożenie kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym bł. Jerzego Popiełuszkę i przy krzyżu w Górsku. Ostatni etap, który pokonują wszyscy, ma metę w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. – Większość drużyn sztafetowych stanowią zespoły młodzieży ze szkół podstawowych. Są również drużyny z Płocka, Chojnic oraz te tworzone przez rodziny – dodaje Marek Piątkowski. – Cieszy nas fakt, że mimo upływu lat, bieg się rozwija – dodaje Regina Piątkowska.

Zaangażowana w pomoc przy organizacji biegu i maratonu dodała, że rodzinny klimat wydarzenia tworzą również wolontariusze. – Od kilku lat tak się dzieje, że na przykład mąż – maratończyk – biegnie, a żona wraz z dziećmi kibicują i obsługują punkty żywieniowe na trasie. Każdy na swój sposób stara się mieć udział w tym przedsięwzięciu – dodała. – Biegniemy, by docenić i podziękować ks. Jerzemu za jego życie, niezłomną postawę i nauczanie inspirujące do stawania się każdego dnia lepszym człowiekiem – powiedział współorganizator Jakub Gaszak z Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem biegu w 1992 roku był nieżyjący już Eugeniusz Połtyn, prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Orzeł”. Kilka lat później w organizację biegu włączył się Region Bydgoski NSZZ „Solidarność”. Od 2014 roku do grona organizatorów dołączył Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej wraz z Fundacją Światło-Życie.

Wydarzenie zainaugurowało tegoroczne obchody 39. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Już 14 października w Sanktuarium Nowych Męczenników sprawowana będzie Msza Święta o rychłą kanonizację, po której wyruszy rajd rowerowy szlakiem męczeństwa. Natomiast 19 października o godz. 17.00 zaplanowano koncert Tomka Kamińskiego „Dobro nieskończone”, po którym sprawowana będzie Msza św. Po niej zostanie odmówiony różaniec. Zwieńczeniem będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka – 29 października – o godz. 13.00.

Oprac. MJ
Zdjęcia: Regina Piątkowska

print