07.10.2023

„Profesorowie, wykładowcy oraz wy, drodzy studenci, ufam, że nieustannie poszukujecie prawdy” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas inauguracji nowego roku w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

Studia magisterskie na pierwszym roku podjęło pięć osób, zaś w ramach dwuletnich podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych dwanaście. Natomiast cała społeczność studentów liczy obecnie 55 osób. – Całe moje życie jest w pewnym stopniu związane z teologią. Jest ona moją pasją – powiedział Michał Kilichowski, który złożył immatrykulację.

Na co dzień mąż i tata czterech córek został wcześniej ustanowiony lektorem, a obecnie przygotowuje się, by zostać akolitą. – Więc chciałbym poszerzyć swoją wiedzę. To także przygoda pogłębiania relacji z Bogiem. Praca nad tym, by był On na pierwszym miejscu w moim życiu. Poza tym z rodziną jesteśmy w Domowym Kościele, więc pragniemy dawać świadectwo wiary – dodał.

Nowy rok rozpoczął się Mszą św. w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego. Myślą przewodnią rozważań bp. Krzysztofa Włodarczyka, który przewodniczył modlitwie, była prawda. – Do prawdy o człowieku nie można dotrzeć, mając do dyspozycji jedynie środki, których dostarczają dyscypliny nauki – mówił, dodając, że dla chrześcijanina prawdą jest Chrystus. – Nasze poszukiwania nie są więc błądzeniem w ciemności. Nie są odkrywaniem nieznanego lądu – mówił.

Początek roku akademickiego – jak zauważył bp – zaprasza do otwarcia się przed Chrystusem. Dodał, że Bóg daje się poznać każdemu, „kto odrzuci prymat wszechogarniającego rozumu, egoistyczne przekonanie o własnej nieomylności, kto będzie chciał spojrzeć na świat innymi oczami”. – Każdy z nas, każdy chrześcijanin szukający prawdy powinien być również świadkiem prawdy – podkreślił bp Włodarczyk, dodając, że prawdę można przekazywać słowami i czynami.

Dyrektor instytutu – ks. infułat prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik – pozdrowił zebranych w auli, a zwłaszcza tych, którzy – jak zaznaczył – „rozpoczynają przygodę z teologią”. – Życzę wam wytrwałości i wielu łask – podkreślił, dodając, że placówka wciąż poszerza swoją ofertę edukacyjną, prowadząc cyklicznie zajęcia dla różnych grup i wspólnot, m.in. Studium Życia Rodzinnego, Studium Formacyjne dla Lektorów i Akolitów oraz Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, a od tego roku Szkołę św. Pawła dla kandydatów na katechistów diecezji bydgoskiej. – Rozpoczynamy kolejny rok współpracy z Akademią Katolicką w Warszawie. Miło mi także poinformować, że, po długim procesie administracyjnym otrzymaliśmy z watykańskiej Kongregacji Edukacji i Kultury afiliację do AKW na okres pięciu lat – dodał ks. infułat prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Wykład inauguracyjny – „Świecki w Kościele – co to dzisiaj znaczy?” – wygłosił ks. dr Piotr Wachowski. Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy oraz rzecznik prasowy zauważył, że Kościół w nauce II Soboru Watykańskiego domaga się zaangażowania świeckich w ewangelizację świata. Zaprasza ich do wyjścia z kościoła jako obiektu sakralnego i pójścia do Kościoła jako Ludu Bożego. – Wymiar „ad extra” jest tu zasadniczy. Papież Franciszek ciągle przypomina, że jesteśmy w „permanentnym stanie misji”. Mamy głosić Chrystusa – wszyscy posiadający chrzest. Trwający synod o synodalności nas w tym upewnia. W misji towarzyszy nam Duch Święty jako Protagonista. Jeśli będziemy Go słuchać, odczytamy i wypełnimy zadanie ewangelizacji świata – powiedział.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print