14.10.2023
Blisko półtora tysiąca osób pielgrzymowało 13 i 14 października na Jasną Górę przed obchodami 20. rocznicy powstania diecezji bydgoskiej. Wiernym towarzyszyły relikwie bł. biskupa Michała, patrona trudnych czasów.
Szczególną intencją pątników była modlitwa o pokój w ojczyźnie i miejscach, gdzie toczy się wojna. – Pielgrzymujemy w duchu wiary, nadziei i miłości, zdobywając tu i teraz świętość we wspólnocie, w której przyszło nam żyć – powiedział organizator i pomysłodawca wydarzenia, ks. kanonik Mirosław Pstrągowski. Kustosz bydgoskiego Sanktuarium Świętej Rity zabrał ze sobą relikwie bł. bp. Michała Kozala – fragment jego kapłańskiego pasa. – Jest to patron na trudne czasy. W tym roku minęła 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci, a niedawno 130. rocznica urodzin – przypomniał.
Pielgrzymi rozważali stacje Drogi Krzyżowej na wałach, wzięli udział w wieczornej Mszy św. i Apelu Jasnogórskim. – Jak zwykle jest cudownie – powiedziała Barbara z Mroczy, przypominając, że Jasna Góra jest duchową stolicą Polski. – Tutaj są nasze narodowe korzenie, to miejsce ciągle nas zaprasza – dodała. – Trzeba mieć wiarę, by doświadczyć tutaj działania Boga – dodał Stefan. – Na Jasnej Górze prosi się o rzeczy niemożliwe. Jestem tu, ponieważ chciałam podziękować za dar zostania babcią – podkreśliła Grażyna z bydgoskiej parafii św. Wojciecha, dodając, że z Jasnej Góry człowiek wraca zawsze napełniony Bogiem, uskrzydlony i szczęśliwy po spotkaniu z Matką Bożą.
Podprzeor Jasnej Góry – o. Marcin Ciechanowski – który witał pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu, podkreślił, że Maryja chce zapukać do drzwi każdego serca. – Dziękuję za to, że jesteście i co roku przyjeżdżacie. Matka Boża zawsze na was czeka, choć u siebie macie tę Pięknej Miłości, z różą w dłoni – mówił z pochodzenia bydgoszczanin. – Chcemy oddać cześć Bogu i podziękować za dar bł. bp. Michała Kozala. To, że był prześladowany, męczony, targany i bezczeszczony, wszyscy wiemy – mówił podczas kazania ks. kan. Tadeusz Putz. – Ale jeszcze bardziej go upodlono, kiedy proponowano mu przyjęcie niemieckiego obywatelstwa. Powiedział: nie! I to jest dla nas ważne w czasie, kiedy tak wiele mówi się o patriotyzmie – dodał proboszcz bydgoskiej parafii bł. Michała Kozala, wskazując na pielęgnowanie tożsamości, której fundament powinien stanowić Bóg. – Tego uczy nas błogosławiony patron – jak żyć, postępować, co czynić, by nie zginąć – powiedział ks. kan. Tadeusz Putz.
Męczennik z Dachau był również obecny w rozważaniach apelowych, które poprowadził ks. dr Paweł Hoppe, dyrektor Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej. – Dziękujemy Bogu przez Twoje ręce za nasz bydgoski Kościół, za wszystkich, którzy go tworzą – mówił przed obrazem Maryi, nazywając bł. Michała Kozala świadkiem wiary, biskupem w cierniowej mitrze. Dodał, że męczennik podkreślał znaczenie wiary, która „przedstawia nam rzeczy we właściwym świetle, zachęca do walki i wiedzie do zwycięstwa”, jakim jest wieczne zbawienie.
Pielgrzymi trwali również na modlitwie z młodzieżą, która w ramach pielgrzymowania zorganizowała specjalne forum. Po niej Mszy Świętej o północy przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej – bp Włodarczyk. Według niego Kościół w trudnych czasach będzie wspólnotą ludzi świadomych swojego wyboru. Będzie niewielki, ale w pełni przekonany do tego w co wierzy. Kościół, w którego centrum będzie Boże słowo, „niekończące się paliwo dla wiary”. Kościół, w którym na pierwszym miejscu zawsze będzie miłość do Jezusa. – Nie kochasz? Daj sobie spokój! Nie będziesz pasł owiec tylko rozpraszał. Wprost te słowa dotyczą duchownych, ale nie będzie nadużyciem, jeśli rozciągniemy je nieco szerzej – powiedział bp, odnosząc je także do życia małżeńskiego, bycia żołnierzem.
Jeśli wiara ma przetrwać trudne czasy, w ogóle ma mieć sens, musi być skoncentrowaną na Jezusie, zaś. ostatecznym jej celem jest miłość. – Miłość była u podstaw każdej decyzji i czynu ks. Kozala. Jego postawę pełniej poznajemy poprzez analizę konferencji, które wygłaszał jako ojciec duchowny i rektor seminarium. W jed¬nej z nich wskazywał na to, iż miłość jest istotą wiary, która integruje życie chrześcijańskie i jest jego ukoronowaniem – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.
Pielgrzymkę, którą zorganizowano po raz dwunasty, zakończyło nocne czuwanie.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Marcin Jarzembowski