24.11.2023

Świątynie Matki Bożej Królowej Pokoju, Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także Katedra św. Marcina i Mikołaja – to miejsca, w których odbywały się wydarzenia związane z 4. Bydgoskimi Dniami Muzyki Kościelnej.

Inicjatywa zrodziła się z pragnienia osób dostrzegających i pielęgnujących piękno śpiewu oraz muzyki organowej. – Zależało nam, by nasze spotkania związane były ze wspomnieniem patronki muzyków kościelnych – św. Cecylii – tłumaczy ks. Łukasz Kucharski.

Przewodniczący diecezjalnej komisji ds. muzyki i śpiewu kościelnego, a zarazem dyrektor studium organistowskiego dodał za św. Janem Pawłem II, że „świat, w którym żyjemy potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy. Piękno podobnie jak prawda budzi radość w ludzkich sercach i jest cennym owocem, który trwa mimo upływu czasu, tworzy więź między pokoleniami i łączy je w jednomyślnym podziwie”.

W świątyni garnizonowej Matki Bożej Królowej Pokoju wystąpił zespół Exploratori Ensemble pod dyr. Pawła Pawłowicza. Kolejnym wydarzeniem był koncert w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa – przy organach zasiadł Michał Dzięcioł.

Zwieńczeniem dni była msza św. w katedrze pod przewodnictwem krajowego duszpasterza muzyków kościelnych o. Nikodema Kilnara OSPPE, w czasie której można było usłyszeć Scholę Katedralną pod dyr. Krzysztofa Fryski. Po Eucharystii miał miejsce koncert. Przy organach zasiadł Krzysztof Michałek, a przed publicznością wystąpił Męski Zespół Chorałowy pod dyr. Pawła Pawłowicza. – Było to dla mnie doświadczenie spotkania dobrze zorganizowanego środowiska, skupionego wokół wspólnej pasji, jaką jest piękno muzyki sakralnej – podkreślił prof. Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Krzysztof Michałek.

Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej odbywały się pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Krzysztofa Włodarczyka i rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy prof. Elżbiety Wtorkowskiej. – Podczas trzech koncertów doświadczyliśmy piękna oraz związanego z nim wymiaru duchowego. Twórczość sakralna wybrzmiała w całym swym blasku oraz majestacie – powiedziała dr Anna Szarapka, dodając, że był to także czas odkrywania „pereł muzyki polskiej i europejskiej”. – To dla mnie niezwykłe przeżycie, ponieważ dzięki tego rodzaju wydarzeniom mam możliwość obcowania z muzyką, która nie tylko jest formą wyrażenia artystycznej ekspresji, ale przede wszystkim drogą do spotkania z Bogiem. Cieszy również doświadczenie wspólnoty, która łączy organistów z wieloletnim stażem, jak i młodych adeptów sztuki organistowskiej, którzy rozpoczynają swoją muzyczną drogę w diecezjalnym studium – dodała jego wicedyrektor dr Anna Szarapka.

W czasie wydarzeń doceniono również Henryka Bartosa, któremu wręczono statuetkę św. Cecylii w uznaniu zasług za wieloletnią pracę organistowską w diecezji bydgoskiej. – Święty Augustyn mówi, że czasami nasza radość i uniesienie nie dają się wyrazić słowami, wtedy człowiek zaczyna śpiewać. I za ten szczególny czas muzyki oraz śpiewu jesteśmy wdzięczni – podsumował ks. Łukasz Kucharski.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Leszek Rusiniak, Dariusz Filipiak, ks. Łukasz Kucharski

print