01.12.2023

„Barbórka to najważniejsze święto branży górniczej i gazowniczej. To czas docenienia trudu, ciężkiej, pracy górników i gazowników” – powiedział w katedrze z okazji uroczystości bydgoskiego Oddziału Zakładu Gazowniczego bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji, zwracając się do zebranych, dodał, że na Eucharystię zaprosiła ich św. Barbara. – A jeśli już o niej mówimy, to jest patronką wszystkich zawodów, które trudnią się wydobywaniem dóbr znajdujących się w matce Ziemi – mówił, przywołując życiorys świętej. – Barbara przyjęła chrzest wbrew ojcu i pogańskiej rodzinie. Dokonała więc osobistego i świadomego wyboru, za który miała zapłacić najwyższą cenę.

Męczeństwo Barbary – jak zauważył bp Krzysztof Włodarczyk – przemawia do wyobraźni kolejnych pokoleń chrześcijan, przekonując o tym, co w życiu człowieka naprawdę się liczy, jest i powinno być najważniejsze. Święta naprawdę kochała bliskich, ale nie mogła wyrzec się miłości, którą spotkała w Jezusie Chrystusie. – Znajdujecie się w grupie osób, której św. Barbara jest patronką, wspiera na różne sposoby, wstawia się i przede wszystkim chce objąć swoim sercem – dodał.

Biskup podkreślił, że modlitwa jest dziękczynieniem za doroczny trud pracowników Polskiej Spółki Gazownictwa. – Barbórka jednoczy górniczą brać, pracowników przemysłu wydobywczego oraz tych, którzy łączą z nimi swoje wysiłki we wspólnym celu. Czyli po to, by krajowe i importowane kopaliny służyły nam wszystkim, czyniły Polskę państwem bardziej zasobnym i nowoczesnym – powiedział.

Na zakończenie biskup zwrócił uwagę na pozdrowienie „Szczęść Boże”, które – jak pokazały minione dziesięciolecia – okazało się silniejsze od totalitaryzmu oraz sekularyzacji. – To „Szczęść Boże” jest wołaniem o uświęcenie ludzkiej pracy, wyraża także naszą miłość do drugiego człowieka, życzliwość wobec tego, kto ze mną pracuje, z kim żyję, dzielę radości i smutki, się modlę. To „Szczęść Boże” jest prostym i mocnym wyznaniem wiary w Boga, Jego opatrzność. Jest wyznaniem wiary, że to, co jest ludzkim życzeniem, może spełnić tylko Bóg – zaznaczył.

Oddział Zakładu Gazowniczego w Bydgoszczy obejmuje swoim zasięgiem województwo kujawsko-pomorskie. – Każdego roku wspominamy naszą patronkę, rozpoczynając świętowanie Mszą świętą. Dziękujemy za miniony rok, prosząc o błogosławieństwo na kolejny. Dzięki temu wciąż pięknie się rozwijamy – powiedziała Aldona Piekarska z zakładu. – Gromadzimy się w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. U Tej, która rozumie każde serce. Pragniemy wzywać orędownictwa św. Barbary. Życzę, by to spotkanie modlitewne wydało obfity plon – dodał proboszcz katedry ks. infułat Stanisław Kotowski.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print