10.12.2023
Parafia Wniebowzięcia NMP Misjonarzy Świętej Rodziny w Złotowie była 9 grudnia miejscem adwentowego dnia wspólnoty dla młodzieży z Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej.
Moderator grupy oazowej w Złotowie – ks. Jan Tomczyk MSF – który poprowadził konferencję, zauważył, że „wspólnota nie może być bierna, otwarta tylko i wyłącznie na przyjmowanie, potrzebuje otwartości w posiadaniu siebie oraz dawaniu z i od siebie”.
Następnie około stu młodych zostało podzielonych na osiem grup, by wymienić się przemyśleniami na temat swoich parafialnych wspólnot oazowych. Podczas tego punktu programu próbowali oni znaleźć odpowiedź na to, w jaki sposób mogą przyczyniać się do rozwoju grup przy ich wspólnotach w duchu nauczania czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Jako duchowe przygotowanie przed Eucharystią, każdy przeżył swój namiot spotkania, czyli osobisty kontakt z żywym słowem Bożym. Młodzi rozważali fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Galatów, który zachęcał do przemiany „człowieka cielesnego” w „duchowego”.
Eucharystii przewodniczył moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Paweł Rybka. – Bądźcie misjonarzami dla waszych rówieśników. Wciąż są takie miejsca, gdzie uniform kościelny, sutanna czy habit nie są mile widziane. To miejsce, gdzie potrzebujemy was, świadków żywej wiary w Chrystusa Pana – mówił, zwracając się do młodych.
Marta Ostrowska ze wspólnoty oazowej przy parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, dzieląc się doświadczeniem i owocami przyjęcia Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, wyraziła, jak ważne są dla niej wakacyjne rekolekcje, które „pomagają jej stawać się misjonarzem wśród rówieśników i zachęcać ich do poszukiwania młodzieżowej wspólnoty, nie tylko oazowej, przy swojej parafii”.
Uczestnicy wzięli również udział w pogodnym popołudniu, podczas którego mogli się zintegrować poprzez gry i zabawy. Część z nich, powracając do Bydgoszczy, zatrzymała się w Górce Klasztornej, gdzie ks. Piotr Piksa MSF oprowadził młodzież, opowiadając historię sanktuarium i objawień Matki Bożej w tym miejscu.
Anna Pietraszewska, formująca się grupie oazowej w Bydgoszczy, podkreśliła, że doświadczyła jedności pomiędzy wszystkimi wspólnotami, pomimo różnic wynikających z miejsca zamieszkania czy sposobu przeżywania formacji”. Weronika Piątek ze Złotowa dodała, że Eucharystia była dla niej „szczególnym momentem oddania się Bogu i podziękowaniem za wspólnoty oazowe znajdujące się na terenie diecezji”.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego