21.01.2024

Bydgoski kościół Świętej Trójcy oraz plac przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa – to miejsca, w których modlono się i dziękowano za powrót Bydgoszczy do Macierzy.

Od tamtej chwili minęły dokładnie 104 lata. – Wielkie to wydarzenie, kiedy stajemy przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, by Najświętszemu Sercu dziękować za dar wolności naszej ojczyzny – mówił proboszcz ks. dr Janusz Tomczak, witając zebranych w świątyni. – Ustabilizowanie państwowości na Pomorzu oraz Kujawach byłoby niemożliwe bez mocnego poczucia wspólnoty regionalnej, ciągłości kulturowej, a także więzi religijnej, sięgających jeszcze czasów zaborów – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji, który przewodniczył mszy św. dodał, że wdzięczność należy się nie tylko wielkim bohaterom, ale wszystkich zwyczajnym obywatelom, którzy pielęgnowali w polskość, tradycję, trwając na drodze wiary.

Dalej bp Włodarczyk przypomniał, że społeczeństwo Bydgoszczy z wdzięczności ufundowało pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który oficjalnie został odsłonięty 2 października 1932 roku w centrum pl. Poznańskiego. Monument, górujący nad miastem, został wyburzony przez Niemców w październiku 1939 roku. Staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy został odbudowany i ponownie odsłonięty 24 czerwca 2010 roku na wzgórzu przy ul. Seminaryjnej.

Następnie bp przywołał słowa ówczesnego wikariusza generalnego diecezji i proboszcza parafii Świętej Trójcy – śp. ks. prałata Bronisława Kaczmarka – który mówił: „Bydgoszczy potrzebne są tego typu znaki, które świadczą o tym, że jesteśmy świadomi daru, jaki otrzymaliśmy od samego Boga”. Stąd – jak podkreślił pasterz – pokojowe włączenie Bydgoszczy do Macierzy uznano za wspaniały dar Boży. Od początku narodziła się myśl, by podziękować Opatrzności.

Istotną część homilii stanowiła myśl dotycząca trzeciej tajemnicy fatimskiej, jaką upublicznił w 2000 roku św. Jan Paweł II. Biskup Włodarczyk dodał, że ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger napisał specjalny komentarz do orędzi fatimskich, stwierdzając, że ich przesłanie skupia się na zdaniu „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. – To mówi do nas Jezus, a Matka Boża przypomina rangę tych słów – od ich realizacji zależy nasze zbawienie. Orędzie fatimskie jest wciąż aktualne. Wciąż potrzebujemy nawrócenia. Wciąż jesteśmy zagrożeni ze strony Rosji, nieustannie podnoszą głos wrogowie wiary, a niewierność w każdym z nas osłabia moc Ewangelii głoszonej w Kościele – powiedział.

Czy ja jestem na drodze nawrócenia? – pytał biskup, porównując ją do ciągłego procesu. – Każdy z nas potrzebuje nawrócenia: Europa naznaczona milczącą apostazją, świat wraz z jego problemami i patologiami. Nawrócenia potrzebuje Kościół, jako całość oraz poszczególni wierzący. Nawrócenia i pokuty potrzebuje każdy człowiek i chrześcijanin – mówił. – Zatem dziś, gdy słyszymy słowa Ewangelii wzywające do nawrócenia, uświadamiajmy sobie, jak wiele zła w naszym życiu i losach świata wywołuje zapomnienie i odejście od Boga. Z drugiej strony pamiętajmy, Bóg pragnie naszego szczęścia, dlatego prosi nas o nawrócenie i powrót. W to wołanie włączona jest Maryja i całe niebo – zakończył.

Na zakończenie modlitwy bp Krzysztof Włodarczyk wręczył podziękowanie i figurę Matki Bożej Pięknej Miłości Witoldowi Knioła za 42 lata wiernej służby parafii Świętej Trójcy.

Dalsza część uroczystości odbywała się pod pomnikiem NSPJ w Bydgoszczy. – Nasze miasto powróciło do Polski. 20 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy wjechało Wojsko Polskie, a 22 na Starym Rynku odbyła się msza św. polowa, w której uczestniczył głównodowodzący wojskami wielkopolskimi i dowódca frontu wielkopolskiego gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. Na twarzach polskich mieszkańców mieszały się łzy radości i szczęścia – mówił prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda, dziękując wszystkim za obecność.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print