13.02.2024

Msza św. w bydgoskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika rozpoczęła uroczystości pogrzebowe dzieci zmarłych przed narodzeniem, bez względu na czas trwania ciąży.

Mszy św. przewodniczył i słowo wygłosił ks. Arkadiusz Muzolf. Duszpasterz rodzin podkreślił konieczność towarzyszenia rodzicom w ich trudnym cierpieniu. Dodał jednocześnie, że każde ze zmarłych dzieci miało od samego początku zapisane imię u Boga. U Tego, który jest nadzieją, wsparciem i pocieszeniem.

Rodzice po stracie dziecka zmarłego przed urodzeniem, bez względu na czas trwania ciąży, którzy z różnych względów nie organizowali pochówku samodzielnie, mogą w szpitalu, wskazać miasto jako instytucję organizującą pogrzeb. Miejscem doczesnego spoczynku prochów tych dzieci w Bydgoszczy jest Grób Dzieci Utraconych na cmentarzu przy ul. Wiślanej.

Od 2016 roku spoczęły w tym miejscu urny z prochami ponad 300 dzieci. – W przeważającej części chodzi o sytuacje strat na wczesnym etapie ciąży, czyli poronienia. Zwłoki, czy szczątki ludzkie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, to kategoria obejmująca również ciała dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży. Taki stan prawny mamy w Polsce od 2001 roku. Mimo to w wielu miejscach kraju oficjalnie podaje się do wiadomości, że sytuacje poronień nie podlegają postępowaniu, a tym samym zwłoki, czy szczątki ludzkie trafiają do utylizacji – tłumaczy lekarz Szymon Grzybowski.

Dzięki uchwale Rady Miasta z czerwca 2015 roku Bydgoszcz wprowadziła jednak odpowiednie regulacje. – Mamy nadzieję, że pogrzeby będą nadal kontynuowane. Będą obejmować wszystkie sytuacje rodziców podejmujących taką decyzję, związaną z pochówkiem prochów dziecka martwo urodzonego, poronionego, bez względu na czas trwania ciąży – dodał jeden z inicjatorów specjalnego grobu.

Zgodnie z informacją zakładu pogrzebowego, realizującego pochówki w 2024 roku, pochowanych w grobie spocznie około sto urn.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Szymon Grzybowski

print