05.09.2024

„Trzeba, by Solidarność pozostawała na straży tej godności, która ma swoje źródło w praworządności i demokratycznym sprawowaniu władzy państwowej i samorządowej” – mówił w bydgoskim kościele św. Andrzeja Boboli bp Krzysztof Włodarczyk.

44. rocznica podpisania porozumień sierpniowych zgromadziła na wspólnej modlitwie w świątyni jezuitów związkowców, sympatyków „Solidarności”. – Chcemy dziękować za wolną Polskę, że możemy żyć w demokratycznym kraju. Za to, że możemy decydować o swojej przyszłości, angażując się w wiele spraw społecznych. Za to, że możemy nieskrępowanie spotykać się na uroczystościach i dziękować Panu Bogu za „Solidarność” – powiedział przed Mszą św. Piotr Duda.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” dodał, że nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę. – Związek zaniepokojony jest obecną sytuacją ekonomiczno-społeczną w naszym kraju. Rozumiejąc różne zakłady, firmy – to, co się w nich dzieje – podchodzimy do dialogu społecznego w sposób odpowiedzialny. Jednak musi się on odbywać w duchu wzajemnego szacunku, czego dziś brakuje. Mam na myśli chociażby PKP Cargo, Pocztę Polską, gdzie nie liczy się człowiek. Tylko najprostszym sposobem, na tzw. restrukturyzację wyrzuca się ludzi z pracy. „Solidarność” pozwolić na to nie może. Również głośno nasz związek, który wywodzi się z wartości chrześcijańskich, upomina się o prawo do lekcji religii w szkołach. Gdyby nie Kościół katolicki w 1980 roku, w stanie wojennym, trudno by było wygrać walkę, którą stoczyliśmy przez lata osiemdziesiąte z systemem komunistycznym – dodał Piotr Duda.

„Złączył nas protest przeciwko niesprawiedliwości, zmonopolizowaniu prawa do określenia dążeń całego narodu. Złączyło nas odrzucenie kłamstwa w życiu publicznym” – to słowa wydobyte z uchwały programowej I Zjazdu Solidarności w gdańskiej Olivii. To prawda, złączyła nas wtedy także miłość ojczyzny, wiara, chrześcijańska nadzieja, że przyjdzie Polska w Imię Pana – sprawiedliwa, nasza – mówił bp Włodarczyk.

„Solidarność” to, jak zauważył ordynariusz diecezji bydgoskiej świadectwo najgłębszej więzi ludzi polskiej ziemi z Chrystusem i Kościołem. – Kościół wtedy nie zagrażał „Solidarności” – stwierdził, dodając, że wspólnota „Solidarności” powstała w duchu chrześcijańskim, by być znakiem sprzeciwu dla wszelkiej formy przemocy. – Do wypowiedzenia swego „dość” „Solidarność” nie używała siły, choć miała przed sobą szeregi uzbrojonej milicji i wojska, nie wywołała wojny domowej, choć przeciw niej skierowano czołgi i wozy pancerne, nie doprowadziła do rozlewu krwi, choć mnożyły się prowokacje, nie pozostawiła po sobie ofiar w ludzkich życiach choć sama doświadczyła ofiar i prześladowania – podkreślił.

Biskup Włodarczyk zauważył, że owo „dość” „Solidarność” wyraziła w pokojowych protestach i strajkach, które rozpoczęły się w Stoczni Gdańskiej, a następnie rozszerzyły się po całej Polsce. Przypomniał, że strajkujący i protestujący zastąpili nienawiść i przemoc, dialogiem, siłą przekonania i modlitwą.

Według biskupa bydgoskiego, przy okazji świętowania podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, nie można nie wspomnieć czterdziestej rocznicy śmierci patrona „Solidarności”, błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Podlaskiego kapłana, który „swoimi kazaniami wydatnie wspierał ruch wolnościowy w ojczyźnie i mocno przyczynił się do rozbudzania świadomości wolności i poczucia własnej godności rodaków”. – Taki właśnie był bł. ks. Jerzy. Głosił Chrystusa nie w porę, drażniąc swoją bezkompromisowością komunistyczne władze. Wykazywał błędy, absurdy i nieludzki charakter systemu narzuconego Polakom w latach stanu wojennego. Uczył, jak można się odnaleźć w warunkach zniewolenia, jak uchronić wewnętrzną wolność. Podnosił na duchu. Cierpliwie przyjmował prześladowania – odzieranie z dobrego imienia, oplatanie siecią konfidentów, fizyczne szykany i prowokacje. Co więcej, nie pozwolił, by w jego życie wkradła się niechęć lub co gorsza nienawiść do prześladowców. W doskonały sposób wcielił w życie Pawłowe wezwanie, by zło dobrem zwyciężać – przypomniał bp Krzysztof Włodarczyk.

Zaraz potem zaznaczył, że jest to droga, która trwa. – „Solidarność” nie zwinęła swoich sztandarów, choć tego jej nie raz życzono. Nie zakończyła historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń. Nie stała się kartką z historycznego kalendarza, na którą spogląda się przelotnym spojrzeniem. Jej służba ojczyźnie trwa. To „Solidarność” niesie wiano Sierpnia 80 roku. Stanowi najważniejszy podmiot realizujący tamte postanowienia, kontynuujący tamten etos – mówił.

Na zakończenie bp Krzysztof Włodarczyk powiedział, że dzisiaj, kiedy społeczeństwo staje wobec kolejnych prób narzucania ideologii zmierzających do osłabienia naszej polskiej tożsamości, opartej przede wszystkim na wierze i religijności, zadaniem „Solidarności” jest obrona wartości i duchowego dziedzictwa narodu. – Niech nie milknie jej przesłanie. Niech dalej trwa jej służba ludziom pracy i ojczyźnie. Niech niesie swoje fundamentalne przesłanie, że podmiotem pracy jest człowiek, a praca jest powołaniem człowieka, znakiem jego godności – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

Po Mszy św., w której uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze pod pomnikiem bohaterów „Solidarności” robotniczej i rolniczej. Dalszy ciąg świętowania odbywał się w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski