29.09.2024
„Ewangelia nie jest tylko lajcikiem. Ona przypomina nam także o sensie krzyża i cierpienia” – mówił w Hali Widowiskowo-Sportowej Złotowianka w Złotowie bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając się do uczestników Projektu Kostka.
Jest on niezwykłym wydarzeniem łączącym w sobie elementy inspirujących warsztatów, spotkań ze znanymi osobami oraz wyjątkowego hip-hopowego festiwalu. To dni wypełnione muzyką i modlitwą tworzone przez młodych dla młodych. – Tu nie ma nudy, a poza tym każdy ma coś do powiedzenia. To projekt robiony przez młodych dla młodych. Są z nami chociażby raperzy, którzy też mogą śpiewać o Bogu. A wszystko nie jest zamknięte w sztywnych ramach, jak czasami bywa to w przypadku wiary – powiedział uczestnik i wolontariusz – Samuel Piotrowski.
Nazwa nawiązuje do św. Stanisława Kostki, który – jak podkreślają pomysłodawcy – „inspiruje, by szukać w życiu czegoś więcej”. – Co ujmuje mnie w św. Kostce? To, że tak bardzo postawił w życiu na Jezusa, czyli źródło szczęścia – mówi koordynator projektu – ks. Jan Tomczyk MSF. – W tym roku została zorganizowana czternasta edycja projektu, a wszystko w konwencji festiwalu hip-hopowego. Z tej racji, że właśnie ta twórczość trafia do młodego pokolenia. Patrząc po frekwencji, to się udaje – powiedział.
W projekt zaangażowanych jest blisko osiemdziesięciu wolontariuszy i liderzy. – Tu czuć atmosferę i przyjemność z wielbienia Jezusa. Jest mnóstwo ludzi młodych, którzy wierzą w Niego i nie kłamią. Zjeżdżają się z całej Polski, by spotkać się w naszej wspólnocie. Klucz do sukcesu tkwi według mnie w duszpasterzach. Mamy wspaniałych Misjonarzy Świętej Rodziny, którzy to zapoczątkowali, a my jako świeccy tylko im w tym pomagamy – dodała Anna Nowaczewska.
Już kolejny raz zorganizowany został „Ogólnopolski Konkurs Muzyczny – Projekt Kostka 2024”!
To czas, kiedy młodzi utalentowani raperzy mogli zagrać na profesjonalnej scenie przed jury. To czas, kiedy młode talenty biły się na deskach sceny o nagrody pieniężne, które pomogą w rozwijaniu pasji.
Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się m.in. Anatom, Edzio, Michał Król. W programie nie zabrakło Mszy św., uwielbienia oraz „Bitwy na Chwałę”. – W której muzycy rywalizowali ze sobą o to, kto będzie większym wielbicielem Pana Boga – powiedział ks. Jan Tomczyk. – Zginam przed Tobą kolana Panie. Ty pokazujesz swoją pokorę, bo dałeś się zamknąć w tej małej hostii. Patrzysz na mnie, znasz całego. Wiesz, kim jestem i czego potrzebuję – mówił podczas uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem bp Krzysztof Włodarczyk.
Biskup bydgoski otrzymał od organizatorów koszulkę z napisem „Dziecko Boga”. – Pięknie to brzmi, łatwo powiedzieć, ale codzienne doświadczenia mogą zaciemniać ten obraz. Jeszcze jest ten, który nas od tego odpycha i mówi: jesteś nieudacznikiem, do niczego się nie nadajesz. Diabeł robi taką robotę, by ten obraz w nas zamazać lub nawet całkowicie wyrzucić. Dlatego zabieram tę koszulkę. Ona będzie przypomniała, że jestem dzieckiem Bożym, umiłowanym do końca. Nie za to, że super żyję. Tylko za to, że jestem – dodał bp Włodarczyk.
Hasło Projektu Kostka brzmiało „Wszystko dla Ewangelii”. – Święty Stanisław Kostka jako młody chłopak zachwycał prostą, gorliwą wiarą oraz postawą bezkompromisowości wobec zła. Dzisiaj nadal pociąga młodych nie tylko wstrętem do grzechu, ale przede wszystkim wiernością ideałom. Oni potrzebują wzorców – ludzi, którzy są jednoznaczni w swoim postępowaniu. Staszek ustawił wysoko poprzeczkę, ale dzięki temu pomaga i nam odkrywać tę najlepszą wersję siebie – dodał duszpasterz młodzieży diecezji bydgoskiej – ks. Henryk Stippa. – Dlaczego warto przyjechać na „Kostkę”? Ponieważ tutaj doświadczamy entuzjazmu i energiczności młodego Kościoła. Na projekcie uczę się nie tylko patrzeć na świat sercem, ale umacniam się w wierności temu, co ono podpowiada – powiedział Adrian. – Dla mnie to nie tylko festiwalu muzyczny, ale okazja do wysłuchania mnóstwa świadectw o tym, jak odnajdywać i powracać do Boga – dodała Małgorzata z Nakła nad Notecią.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski