23.11.2024
„Ponieważ Akcja Katolicka należy do Kościoła i jest w sercu samego Boga, nie musi się niczego lękać” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk z okazji 25-lecia jej parafialnego oddziału przy wspólnocie św. Andrzeja Boboli w Szubinie.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej przypomniał, że w 1993 roku podczas wizyty polskich biskupów w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II upomniał się o obecność Akcji Katolickiej na mapie ojczyzny. Natomiast w 1996 roku reaktywował ją Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Biskup Krzysztof Włodarczyk dodał, że świętowanie jest doskonałą okazją do spojrzenia w przeszłość, refleksji nad dokonaniami i podziękowaniem za to, co było. – Członkowie Akcji Katolickiej w parafii w Szubinie mają z czego się cieszyć, bo minione 25 lat były pełne owoców. A tych wydarzeń było bardzo dużo – mówił, wspominając spotkania formacyjne, rekolekcje, dni kultury chrześcijańskiej, sesje naukowe, koncerty, pielgrzymki.
Jednak sztandarową działalnością jest – znana w regionie i mieście – stołówka św. Siostry Faustyny, która wydaje rocznie około 50 tysięcy obiadów. – Znacie siostry i bracia ten czas jak nikt inny, gdyż prawie wszyscy przykładaliście rękę do tego wielkiego dzieła. Patrzyliście z podziwem i uznaniem na zaangażowanie się w nie księdza proboszcza, wikariuszy, osób świeckich, władz samorządowych. Dziękujemy za wszystkich ludzi – darczyńców, sympatyków, wspierających i wolontariuszy, wielu już z nami nie ma – powiedział.
Według biskupa ważna jest świadomość, że działalność i aktywność Akcji Katolickiej nie służy tylko jej członkom, ale Bogu i Kościołowi. Bardzo ważna jest w tym wszystkim jedność i modlitwa. – W patronalne święto dziękujemy Panu za wszystkich świeckich, którzy w duchu odpowiedzialności trwają we wspólnotach i służą drugiemu według swojego charyzmatu. Pozwalają w ten sposób Chrystusowi odsłaniać blask Jego królestwa, za którym tęskni świat i serce każdego człowieka – dodał.
Następnie ordynariusz diecezji bydgoskiej wskazał, że Akcja Katolicka niejednokrotnie zabiera głos w ważnych sprawach społecznych, broniąc wartości i postaw chrześcijańskich. Wspomniał o stanowisku Konferencji Episkopatu Polski wobec planowanego przedmiotu pod nazwą edukacja zdrowotna. Dodał, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej mówi: „Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami” – cytował, dodając, że plany Ministerstwa Edukacji Narodowej są sprzeczne z Ustawą Zasadniczą. – Myśląc o dobru dzieci, prawach rodziców i polskim społeczeństwie, nalegamy, by zmiany wprowadzane były w duchu dialogu, wzajemnego szacunku i z poszanowaniem prawa. Dziękujemy rodzicom, babciom, dziadkom, duszpasterzom, nauczycielom, katechetom, opiekunom i organizacjom społecznym, które angażują się we właściwy rozwój i wychowanie dzieci i młodzieży – mówił, powołując się na stanowisko.
W sposób szczególny bp Krzysztof Włodarczyk podziękował za 25 lat służby prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Szubinie – Danucie Siewkowskiej, asystentowi diecezjalnemu – ks. Krzysztofowi Panasiukowi oraz proboszczowi wspólnoty św. Andrzeja Boboli – ks. Jackowi Pawelczykowi. – Ufam, że 25. rocznica przyczyni się do jeszcze większej aktywności jej członków i pozyskania wielu nowych osób zaangażowanych w to dzieło – podkreślił ks. Pawelczyk. – Trzeba mieć świadomość, że bez Bożej pomocy nie dalibyśmy rady realizować naszych zamierzeń – dodała prezes POAK Danuta Siewkowska.
Dalsza część świętowania miała miejsce w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Z okazji jubileuszu wydana została okolicznościowa publikacja. Historia i osiągnięcia uwieczniono również na wystawie.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Zdjęcia: Piotr Bembenek