26.11.2024
Wspólnota NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy była 23 listopada miejscem szkolenia osób odpowiedzialnych za standardy ochrony dzieci w parafiach diecezji bydgoskiej.
Zostało ono po raz trzeci poprowadzone przez panie psycholog Agnieszkę Antonowicz oraz Katarzynę Stramowską i ks. dr. Mateusza Nowaka.
Zgodnie z tzw. „Ustawą Kamilka” z 28 lipca 2023 r., która zmieniła Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz inne ustawy, w tym Ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, od 15 sierpnia 2024 r. każda parafia ma obowiązek posiadania standardów ochrony dzieci. – Zespół interdyscyplinarny, powołany przez Centrum Ochrony Dziecka, przygotował wzór takiego dokumentu, który stanowi bazę programową szkoleń. Siedemnaście osób z różnych parafii diecezji czynnie uczestniczyło w szkoleniu, które miało formę wykładu i warsztatów – powiedział delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży, ks. dr Mateusz Nowak.
Jedną z uczestniczek szkolenia była Ewa Rak z bydgoskiej parafii Świętego Krzyża. – Szkolenie zostało przygotowane na wysokim poziomie. Prowadzący byli wyposażeni w szeroką wiedzę w temacie przemocy, rozwiewali nasze wątpliwości oraz tłumaczyli zawiłości formalne. Dostarczona wiedza i doświadczenie wyniesione z ćwiczeń, do jakich zapraszali, stanowiły doskonały fundament do pełnienia roli osoby odpowiedzialnej za standardy ochrony małoletnich w parafiach – powiedziała.
„Jestem pod ogromnym wrażeniem otwartości i zaangażowania uczestników” – dodała Katarzyna Stramowska, jedna z prowadzących szkolenie. – Po informacji zwrotnej przekazywanej przez słuchaczy widać było zadowolenie i zainteresowanie tematem. Bardzo nas, jako zespół szkolący, to cieszy, ponieważ z jednej strony staraliśmy się przekazać kluczowe informacje na temat dokumentu „Standardy Ochrony Dzieci” w Kościele katolickim, z drugiej zaszczepić ideę tworzenia bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży. Kolejny raz na szkoleniu okazało się, że cenne było poszerzenie wiedzy o pojęcie przemocy, jej rodzajach, przejawach i konsekwencjach w przyszłości, a także umiejętności takiej komunikacji, by szanować siebie i drugą stronę. Uczestnicy widzą potrzebę i wykazują chęci kontynuowania szkoleń. Mamy więc nadzieję, że spotkania w formie warsztatów, jako profilaktyka, pojawią się w przyszłym roku. Może nawet na stałe zagoszczą na terenie diecezji bydgoskiej – dodała Katarzyna Stramowska.
Szczególne podziękowania skierowała na ręce ks. Krzysztofa Panasiuka, proboszcza parafii NMP z Góry Karmel, który dwukrotnie gościł organizatorów i uczestników szkoleń.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. MJ
Tekst i zdjęcia: Organizatorzy