„Być to znaczy kształtować siebie. Współczesny człowieka ma z tym niesamowity problem” – zauważył biskup ordynariusz Jan Tyrawa w czasie w interdyscyplinarnej konferencji młodzieży „Być człowiekiem dzisiaj – Quo vadis Homo?”, która odbywała się w Bydgoszczy.

Głównym tematem rozważań wydarzenia, które zostało zorganizowane w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego, stały się słowa: „Między mieć a być”. – „Mieć” i „być” może istnieć wspólnie lub oddzielnie. Wspólnie występuje wówczas, kiedy człowiek dorasta do świadomości, kim jest i jaki powinien być, jednocześnie właściwie używa tego, co nazywamy „mieć” – mówił na wstępie pomysłodawca konferencji ks. Damian Pawlikowski.

Według biskupa Jana Tyrawy, który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych edycjach konferencji, tegoroczny temat był niezwykle ważny. Jak dodał – nie chodzi tylko o pewną alternatywę: być albo mieć. – Jeden z filozofów sformułował bardzo ważne pytanie – dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Być to znaczy kształtować siebie. Współczesny człowieka ma z tym niesamowity problem. W czym on się wyraża? W tym, gdzie będziecie poszukiwać tych wartości, które pozwolą wam bardziej być niż mieć – mówił bp Tyrawa.

 „Bez miłości ludzkość nie mogłaby istnieć ani jednego dnia” – to słowa niemieckiego filozofa Ericha Fromma. W ich kontekście o tym, co w życiu jest ważne, mówili uczniowie Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy – Szymon Mielcarek, Konrad Resiak-Podufalski oraz Gilbert Rudnicki. – Mówi się, że miłości się nie rozumie, ale się ją czuje. Stąd tak trudno przedstawić znaczenie tego uczucia za pomocą słów. Ma ono charakter subiektywny. Takie spotkania uczą nas dialogu na tematy, które są dla nas ważne – powiedział Gilbert Rudnicki.

Z kolei o wpływie środków społecznego przekazu na styl życia człowieka początku XXI wieku mówili przedstawiciele Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy – Marcin Kaja i Piotr Malinowski. – Dzisiaj media bardzo mocno zdominowały życie człowieka, zwłaszcza tego młodego. Mam na myśli zwłaszcza internet. I tylko od nas zależy, co oglądami i jak klikamy – powiedział Marcin Kaja.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print