Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana świętem Matki Bożej Zielnej, jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim.

Mimo trwającej pandemii rolnicy i mieszkańcy Osieka nad Notecią tradycyjnie dziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony. Mszy Świętej dożynkowej przewodniczył ks. Adam Przyborski, proboszcz parafii św. Józefa w Osieku nad Notecią. Homilię wygłosił wikariusz ks. Patryk Styba. Zwracając się do ludzi pracy na roli, odwołał się do słów wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II: „Ko­chajcie tę ziemię, kochajcie pracę na wsi, choć ona ciężka, ale ona pozwala w szczególny sposób być blisko Pana Boga”. Dalej mówił, że „ziemia to poczucie, że jestem u siebie. To moja ziemia! To mój kraj! Ziemia potrzebuje naszej miłości. To jest to, z czego wyrasta­my, to są te nasze korzenie, to jest nasza godność, to jest nasza polskość, to jest duma. Ta ziemia to dar Pana Boga!”.

Wieniec i stroje krajeńskie zostały wykonane dzięki udziałowi w programie EtnoPolska 2020. Projekt został zrealizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku we współpracy ze Skansenem Etnograficznym w Osieku nad Notecią.

Na koniec Mszy Świętej ks. Adam Przyborski podziękował za obecność przedstawicielom władz różnych szczebli, zespołowi „Osieczanki”, a nade wszystko rolnikom. – Kochani rolnicy – ludzie ciężkiej, ale pięknej pracy – tak jak wy dziękujecie dziś Panu Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach, tak ja dziękuję wam za waszą pracę w imieniu swoim i wszystkich, którzy korzystają z owoców waszej pracy. Proszę też was, abyście na wzór Pana Jezusa – który przeszedł przez ziemię, czyniąc dobro – dzielili się chlebem z innymi. Dzielić się chlebem to dzielić się miłością, dobrocią. Szczęść wam Boże w dalszej pracy i Bóg zapłać za tegoroczny chleb, najcenniejszy skarb od Pana Boga i ludzkiej pracy pochodzący – podkreślił proboszcz.

Tekst i zdjęcia: ks. Patryk Styba

print