Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej było miejscem okręgowych eliminacji przeprowadzonych w ramach Olimpiady Znajomości Afryki. Wzięli w nich udział przedstawiciele szkół ponadpodstawowych z Grudziądza, Inowrocławia oraz Nakła nad Notecią.

Zasadniczym celem olimpiady jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją.

Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów wśród idei wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury. – Młodzież jest otwarta na cały świat, mimo szczególnego czasu pandemii. Jest również zainteresowana rzeczywistością Afryki, także w kontekście może przyszłej pracy, spełnienia marzeń dotyczących pomocy innym – powiedział dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Olimpiadę organizuje się jako trzystopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim. Pierwszy stopień obejmuje etap szkolny, drugi okręgowy, a trzeci centralny. Ten, który odbywał się w bydgoskim seminarium, polegał na rozwiązaniu testu pisemnego (jednokrotnego wyboru). – Generalnie interesuję się polityką, historią, geografią, więc uważam, że taka olimpiada jest dla mnie okazją do rozwinięcia osobistej wiedzy w tym wypadku w dziedzinie Afryki – powiedział Jan Darul, reprezentujący I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią:

Uczestnicy zakwalifikowani do etapu centralnego uzyskują status finalisty. Ostatni, trzeci etap składa się z części pisemnej wyłaniającej laureatów i części ustnej wyłaniającej zwycięzcę. Laureaci i finaliści Olimpiady Znajomości Afryki będą przyjmowani na uczelnie w kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego

Rola chrześcijaństwa w tworzeniu tożsamości afrykańskiej; fundamenty Afryki, jedność i różnorodność, przemiany ideowe; kształtowanie się narodów Afryki, ich wkład w historię, współistnienie i konflikty wewnątrz państwowe – to tylko niektóre z zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy, przygotowując się do konkursu.

Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print