„Ewangelia nie mówi, jak się dostać́ na Księżyc, jak zbudować́ lokomotywę̨, ale podaje odpowiedzi na sens ludzkiej działalności i odpowiedź na poczucie bezsensu ludzkiego cierpienia i śmierci” – mówił ks. Mateusz Ziemlewski. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy był miejscem świętowania 25-lecia jubileuszu Koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.
Uczestnicy uroczystości dziękowali Bogu za wspólnotę i za przyczyną świętych patronów – Katarzyny Aleksandryjskiej i Rafała Kalinowskiego – prosili o potrzebne łaski na następne lata posługi w środowisku kolejarskim. – Dzisiaj wybrzmiewa specyficzny charakter tej parafii, który wyraża się w mundurze kolejarskim – mówił proboszcz ks. Krzysztof Buchholz.
Homilię wygłosił ks. Mateusz Ziemlewski, wychowanek Technikum Kolejowego, a zarazem członek Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. – Logika Chrystusa, Jego nauka miłości, której szczytem jest miłość́ nieprzyjaciół i troska o najmniejszych, którzy nie są̨ w stanie się odwdzięczyć́, to wymiar miłości, jakiego potrzebujemy w naszym społeczeństwie, rodzinach i wspólnotach. Ewangelia nie mówi, jak się dostać́ na Księżyc, jak zbudować́ lokomotywę̨, ale podaje odpowiedzi na sens ludzkiej działalności i odpowiedź na poczucie bezsensu ludzkiego cierpienia i śmierci. Najistotniejsza odległość́ nie jest mierzona w kilometrach ani pociągokilometrach, najważniejsza odległość́ to życzliwość́ wobec innych – i to rozpoczyna niebo już̇ dziś́ – powiedział ks. Mateusz Ziemlewski.
6 maja minęło 25 lat, kiedy pierwsi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Koła w Bydgoszczy złożyli uroczyste ślubowanie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Dziś dziękujemy Bogu za podarowany nam czas. Za to, że powołał, wybrał i obdarzył łaską uczestnictwa w swoim dziele. Dziękujemy za wszystkich członków. Chcemy wypraszać potrzebne łaski szczególnie dla tych, którzy składają dziś swoje ślubowanie, zaś powołanym już do służby wiecznej, radość przebywania w domu Ojca – powiedziała członek zarządu Krajowego Duszpasterstwa Kolejarzy oraz wiceprezes koła stowarzyszenia w Bydgoszczy Hanna Januszewska.
Koło w Bydgoszczy jest jednym z ponad trzydziestu działających w całej Polsce. – Wielokrotnie podkreślamy, że wywodzimy się z najróżniejszych stanowisk w kolejarskiej strukturze, ale nauczeni i mający niejako we krwi poczucie służby i odpowiedzialności, odpowiedzieliśmy Panu Bogu „tak” na wezwanie. By odkrywając świętość w zwykłym, codziennym życiu, dążyć do świętości w małżeństwie, rodzinie, a szczególnie na swoich posterunkach pracy na kolei – dodała Hanna Januszewska.
Członkom stowarzyszenia towarzyszy od początku nauczanie św. Jana Pawła II. Zwłaszcza słowa wygłoszone podczas jego pielgrzymek do ojczyzny. Są one zgłębiane w czasie comiesięcznych spotkań formacyjnych, rekolekcji, jak i letnich wakacji z Bogiem. Podsumowując ponad dwie dekady działalności nie można pominąć duszpasterzy kolejarzy: śp. ks. prałata Bogdana Jaskólskiego, śp. ks. Krzysztofa Gorlewskiego, ks. Macieja Waltera i obecnego ks. Krzysztofa Buchholza, który jest proboszczem parafii NSPJ w Bydgoszczy. Poza ograniczeniami związanymi z pandemią, spotkania formacyjne prowadzone przez koło odbywają się w domu katechetycznym w każdy poniedziałek po pierwszym piątku miesiąca. Poprzedza je Msza Święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim w Bydgoszczy o godz. 18.00.
Więcej w Przewodniku Katolickim.
Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz