Administrator diecezji bydgoskiej bp Wiesław Śmigiel spotkał się z dziekanami diecezji bydgoskiej. Omówiono bieżące sprawy związane z diecezją, w tym przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
W spotkaniu, które odbyło się w Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, oprócz dziekanów uczestniczyli: wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek, kanclerz kurii ks. prałat Grzegorz Nowak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego i rzecznik diecezji ks. dr Marcin Jiers, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik oraz oficjał Sądu Biskupiego Diecezji Bydgoskiej ks. prałat dr Zenon Niemczyk.
Urząd dziekana, czyli wikariusza okręgowego, nie jest godnością, ale funkcją administracyjną. Dziekan stoi na czele wikariatu okręgowego, czyli dekanatu (od greckiego deca i łacińskiego decem – dziesięć), który jest okręgiem terytorialnym w obrębie diecezji, utworzonym z kilku sąsiadujących ze sobą parafii. To właśnie te parafie tworzą dekanat, a dziekan stojący na czele dekanatu jest reprezentantem duchownych z dekanatu. Dziekan jest też reprezentantem biskupa w diecezji i sam jest proboszczem jednej z parafii kondekanalnych. Do jego uprawnień i obowiązków należy: popieranie i koordynowanie w dekanacie wspólnej działalności duszpasterskiej; czuwanie nad tym, aby duchowni jego dekanatu prowadzili życie odpowiadające ich stanowi i pilnie wypełniali swoje obowiązki; czuwanie nad kultem Bożym w dekanacie, sprawowaniem liturgii, udzielaniem sakramentów, prowadzeniem ksiąg parafialnych, a także zarządzaniem majątkiem kościelnym. Prawo upoważnia go do wizytowania parafii swego okręgu w sposób określony przez biskupa diecezjalnego. Bierze też udział w konferencjach dziekańskich z biskupem i przekazuje proboszczom swego dekanatu zarządzenia biskupie oraz troszczy się o ich realizację; przewodniczy również konferencjom dekanalnym.
Diecezję bydgoską tworzy 19 dekanatów, w tym 6 w samej Bydgoszczy.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski