„Dla mnie, jako księdza, jest chociażby pomocą w dostrzeżeniu potencjału męskiej modlitwy” – powiedział o bł. Michaelu McGivneyu ks. kan. dr hab. Mariusz Kuciński.

Parafie św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią, św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty oraz św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy zostały nawiedzone przez relikwie założyciela Rycerzy Kolumba.

Amerykanin Michael McGivney (1852-1890) był synem irlandzkich imigrantów. W 1877 r. został księdzem. Zatroskany o wiarę i finansową stabilność rodzin emigrantów, z pomocą grupy mężczyzn z parafii Matki Bożej w New Haven założył w 1882 r. organizację Rycerze Kolumba. Miała ona na celu umacnianie wiary mężczyzn, a w razie ich śmierci – przychodzenie z materialną pomocą wdowom i sierotom. – Zgłębiając życiorys bł. ks. Michaela McGivneya, dostrzegamy zadania, które pozostawił nam na współczesne czasy – stwierdził proboszcz bydgoskiej wspólnoty św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty ks. kan. dr hab. Mariusz Kuciński, wskazując m.in. na potrzebę obecności mężczyzn w duszpasterstwie oraz ich niezastąpioną rolę w małżeństwie, rodzinie.

Rycerze Kolumba, której założycielem był błogosławiony, to międzynarodowa organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dziś Zakon skupia w Polsce ok. 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie wielu diecezji, w tym bydgoskiej.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print